Промените в Конституцията, засягащи съдебната власт и структурата ѝ, могат да бъдат направени единствено от Велико Народно събрание.
Това решиха на следобедното си заседание в четвъртък висшите магистрати. 10 от членовете на ВСС гласуваха "за", 8 бяха "против", а 1 гласува "въздържал се".
Проектът за промени в съдебната власт, предвиждащи разделянето на ВСС на две колегии – съдийска и прокурорска, бе внесен в Народното събрание през май.
Становището на ВСС ще бъде официално представено пред парламентарната комисия за промени на Конституцията на заседанието ѝ на 30 юни. Становищата на всеки от членовете на ВСС, които са приели, че и обикновено Народно събрание може да прави промени в Конституцията в частта ѝ за съдебната власт, също ще бъдат изпратени до Комисията на парламента.
ВСС изрази отрицателно становище и по Законопроект на правосъдния министър Христо Иванов, който би осигурил държавно финансиране за неправителствени организации, както и отпадането на необходимостта от съдебна регистрация на НПО-та. Правосъдният министър предлага занапред фондации и сдружения да подлежат на регистрация от Агенцията по вписвания, а не от съд.
Главният прокурор Сотир Цацаров изрази острото си възмущение от предлаганите промени и ги определи като "опасни".
"Този опит на изпълнителната власт, специално на министъра на правосъдието, трябва да бъде пресечен изключително силно", коментира Цацаров, цитиран от БГНЕС.
Думите му бяха подкрепени и от Михаил Кожарев, който определи законотворчеството на правосъдния министър в тази област като нарушение на Конституцията.
Правосъдният министър не присъства на днешното редовно заседание на ВСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!