И зненада ме начинът, по който се взимат такива решения, които могат да имат и най-вероятно ще имат сериозни последици за държавата и за отношението към България в рамките на ЕС.
Това каза външният министър на България Кристиан Вигенин по БНР по отношение на решението на удължаването на мораториума за продажба на земя на чужденци.
По думите на Вигенин освен на субективните страхове и анализи на един или друг народен представител, това решение не се базира на никакъв по-сериозен анализ дали наистина има такъв интерес към закупуване на българска земя, как това се отразява на пазара на земя.
"Единствено заради субективните страхове, че някой ще дойде и ще изкупи българската земя се взимат решения, които на практика дискредитират България, тъй като до този момент България никога не си е позволявала да нарушава ангажименти, поети чрез договорите", заяви министърът.
Според него правителството трябва да се съобрази с решението и да направи всичко възможно то да бъде реализирано на практика
"Това е суверенна воля на най-висшата институция в България – НС и правителството трябва да се опита и да изпълни това решение дотолкова, доколкото е възможно.
Разбира се, аз смятам, че все още има възможности ние, въпреки това решение, още веднъж да анализираме какво следва от него и дали има реално възможността да се наложи такъв мораториум, защото все пак договорът за присъединяване е международно правен договор, който ние сме ратифицирали и сме длъжни да изпълняваме и не съм убеден, че ние можем да взимаме решения, които стоят по-високо от този договор", каза още министърът.
Български евродепутати смятат, че решението на НС да удължи едностранно мораториума върху продажбата на земя на чужденци е в противоречие с договорените задължения и ще бъде трудно за защитаване в Брюксел
Евродепутатът Евгени Кирилов от БСП коментира, че според него този мораториум няма как да успее. "Тези неща се правят далеч, още когато се преговаря, но мисля, че прекалено се драматизира въпросът. Тези условия са поставени отдавна. Мисля, че прекалено много се спекулира със страховете на хората", каза още той.
Преслав Борисов от ГЕРБ каза пред БНР, че не знае защо правителството на Бойко Борисов не е договорило по-дълъг преходен период през 2010-а година, когато е имало възможност за това.
"Би било много трудно това нещо да се защити в ЕК. Има възможности това да се направи, има срокове. Ние като че ли не се сещаме точно навреме, но така или иначе това не трябва да ни възпира, след като това е сериозна промяна в България – българската държава да се бори. По този начин ние ще покажем, че можем да отстояваме нашите интереси.
България не може да си позволи предоговаряне на предприсъединителния договор. По-важното е да се опита. В този договор всяка държава има право да поиска поне промяна, ако смята, че това нещо е в ущърб на нейните граждани, но дали ще го получи, е вече друг въпрос", смята още Преслав Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!