З а трите години от работата на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ) по времето на Филип Златанов, временната депутатска комисия установила 100% успеваемост на преписките и ефективност, съобразно указанията и отметките в тефтерчето на Златанов.
"Да, указанията са изпълнени на 100%", каза Екатерина Заякова, депутат от Коалиция за България (КБ), при обсъждане на доклада на временната комисия в НС.
Заякова, която е член на комисията, посочи, че могат да се направят няколко извода. Първият е за двойственият стандарт. Тя съобщи, че 79% от 868-те преписки за трите години са разгледани извън срока по закон и то със забавяне година повече. 103 бр. решения са взети, за 49 има особено мнение, 92 са отменени впоследствие от съда, само 11 са влезли в сила, а за този период комисията е изхарчила 3 540 000 лв.
В изводите от доклада на анкетната комисия става ясно, че бившият шеф на КПУКИ Филип Златанов е действал според нарежданията на съпартийката му Искра Фидосова.
В доклада се посочва още, че от изнесените данни на прокуратурата относно лицата, присъстващи в личния тефтер на председателя Филип Златанов, заканите "да се оправи", "да се удари", "да се изчака", "бързо" и т.н., записани срещу конкретни имена, отговарят на решенията, които КПУКИ е взимала, с малки изключения.
В изводите от доклада на анкетната комисия се посочва, че сега действащият закон създава правна рамка и процедури, които позволяват прекалено голяма концентрация на правомощия на председателя на Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси, при липсата на контролен механизъм върху предприетите от него и комисията действия. Според депутатите е необходимо да се създаде механизъм за повишено обществено доверие в избора на председател и членове на комисията, и въвеждане на граждански контрол върху работата на комисията, а членовете на комисията следва да се избират, съответно назначават след проведена публична процедура.
Депутатите смятат, че е необходимо да се предприемат законодателни инициативи, които да елиминират възможностите за субективизъм, непрозрачност и необективност при събирането на доказателства и произнасянето на комисията. Необходимо е да се повиши превенцията, която комисията следва да оказва спрямо лицата, заемащи публична длъжност.
Докладът на временна анкетна комисия за проучване на оповестените нарушения от комисията "Златанов" отива при главния прокурор. Това решиха депутатите, след като приеха доклада. От 159 депутати "за" бяха 115 депутати, против - 26, а 18 се въздържаха.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!