Удължаването на мораториума за продажба на земя няма правна стойност.
Това коментира пред БНР преподавателят в катедра "Европеистика" на СУ "Св. Климен Охридски" Вихър Георгиев за решението на Народното събрание да удължи мораториума върху продажбата на земя на чужденци.
Решението за мораториума, което взе вчера НС, имам чувството, че е писано от специалисти по пиар, а не от юристи и това създава известни проблеми с неговото действие, защото то няма никакво правно действие към момента, добави той.
Нашата Конституция в чл. 22, ал.1 казва, че чужденци могат да придобиват право на собственост върху земя при условията, произтичащи от присъединяването на България към ЕС, обясни Георгиев.
Юристът каза още, че договорът за присъединяване от друга страна казва, че в срок от седем години можем да въведем ограничения, каквито ние сме въвели чрез съответната законова уредба и няма никакъв смисъл да се взема решение, защото то нито променя Конституцията, нито променя договора за присъединяване.
"Това решение - първо е противоконституционно и второ е абсурдно. То е ненужно. От юридическа гледна точка то е нищо и не го разбирам. От гледна точка на Конституцията, тя няма как да се промени с едно решение на НС. Ако желаят да я променят, има ред да се промени, да стартира тази процедура и да се промени, защото промяната на договора за присъединяване на България към ЕС е смешно да се променя", добави още Георгиев.
След 1-ви януари ЕК ще започне процедура, която ще започне с много любезно официално писмо, на което ще имаме срок да отговорим, обясни юристът за санкциите, на които подлежи държавата от ЕС.
"Ако ЕК не е удовлетворена от това, което ние обясняваме там, тя ще ни изпрати едно мотивирано становище, което е по-сериозна заявка, че според нея има проблем с правото на ЕС, ще ни даде още един срок, за да обясним, или да променим ситуацията и след това, ако ЕК счете, че ние продължаваме да нарушаваме правото на ЕС, вече ще сезира съда на ЕС и се отваря възможността за налагането на санкции", добави Георгиев.
Срещу начален капитал от два лева всеки чужденец може да стане собственик на земеделска земя у нас въпреки мораториума, наложен от парламента, коментира Дарик
Правото на това е разписано в българското законодателство, според което няма проблем чужд гражданин да основе фирма у нас и чрез нея да притежава имот.
По смисъла на Закона за собствеността на земеделска земя: „земеделските земи могат да бъдат собственост на граждани, на държавата, на общините и на юридически лица”.
В следващите текстове се уреждат възможностите за собственост от чужди лица, но нито в този, нито в друг закон се забранява на чужди граждани да основават фирма у нас – българско юридическо лице или казано с други думи: българска фирма.
В интернет могат да бъдат намерени различни оферти на фирми, които могат да помогнат на всеки да си регистрира собствена фирма. Формално, за да си регистрираме дружество с ограничена отговорност, или както е известно като ООД, са ни необходими два лева начален капитал. Разбира се, регистрацията е съпътствана с множество други разходи и стъпки.
Обикновено регистрацията струва около 250 – 300 лева, като в това се включват и разходи по регистрацията в Агенцията по вписванията, такса за запазване на името на фирмата, откриване на сметка на фирмата и други.
Основно земеделските земи се притежават чрез дружествата със специална инвестиционна цел. Капиталът на едно такова дружество не може да бъде по-малък от 500 000 лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!