36 674 от нужните 500 хил. подписа не достигат в подписката за референдум за изборните правила, за да бъде парламентът задължен по закон да насрочи дата за допитване, пише в. „Труд“.
За недостатъчното подписи ставало ясно от протокол от ГРАО за проверката на подписката, внесена от инициативния комитет начело с юриста проф. Георги Близнашки.
Инициативата бе в подкрепа на настояването и на президента Росен Плевнелиев гражданите да се произнесат
дали да има мажоритарен вот, дали гласуването да е задължително и дали то да става и по електронен път.
Подписката на инициативния комитет получи и подкрепата на ГЕРБ.
Внесени бяха 571 612 подписа на граждани. Според проверката на ГРАО обаче 108 286 от тях са невалидни.
Най-много са невалидните ЕГН във формулярите – 63 296. Над 17 хил. са записаните по няколко пъти имена, а около 22 000 – сгрешените адреси.
По закон парламентът трябва да уведоми комитета за пропуските и да му даде срок от един месец да ги попълни. Ако и тогава в подписката има под 500 хил. валидни подписа, НС не е длъжно да свика референдум.
Ако редовните подписи обаче са над 500 хил. допитването е задължително,
като Парламентът по закон може само да редактира въпросите.
В. „Труд“ съобщава, че председателят на Народното събрание Михаил Миков вече е разпределил казуса в правната комисия. Тя също има един месец, за да се произнесе трябва ли да има референдум.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!