П равосъдният министър е категоричен, че съдебната реформа у нас ще се оценява не просто с решаването на въпроса с изчезналите тефтерчета на Филип Златанов, а през призмата на решаването на целия казус около Златанов, който е изключително важен тест за България.
"Политически реакции не мисля, че е добре да коментирам. Всеки може да си прави изводи от тази ситуация.
За мен е важно да работим заедно със съдебната власт,
за да гарантираме, че съдебните и другите институции ще си свършат работата", заяви Христо Иванов преди заседанието на Висшия съдебен съвет.
Въпросът за изчезналите тефтерчета с указания кой да бъде „ударен“ и кой „оправен“ на бившия председател на комисията за конфликт на интереси ще бъде обсъден днес от членовете на ВСС, след като в сряда Иванов призова за това.
Христо Иванов коментира и дебата по темата на първото заседание на Министерския съвет, когато, както стана ясно въпросът за охраната на веществените доказателства е поставен от премиера Бойко Борисов. Правосъдният министър уточни, че това не е бил диалог за намеса в работата на прокуратурата, а
израз на загриженост заради проблемите, които е породил случаят с откраднатите тефтери.
Правосъдният министър уточни, че никога не е имало идея да се търси сметка на прокуратурата, а да се търси изясняване на ситуацията и уточняване на фактологията около нея.
"Не мисля, че е имало идея да се търси сметка на прокуратурата, просто изясняваше какво се е случило – дали е имало или не охрана, и трябвало ли е да има такава в тази ситуация", категоричен бе той.
Темата стана повод за размяна на остри реплики между Иванов и главния прокурор на вчерашното извънредно заседание на ВСС. Днес правосъдният министър обясни, че не е в конфликт със Сотир Цацаров, с когото отношенията му били професионални и работещи.
"Важна е, разбира се, границата, която трябва да се спазва. Във всяка правова държава има ясно разграничения между властите",
заяви още Иванов.
Според него общата цел е да се придвижи съдебната реформа напред с цената на всички възможни усилия.
"Ако ви звуча меко, то това е, защото трябва да осигурим реформата в съдебната система, а не скандала за медиите", смята министърът.
"По някаква причина основното внимание върху стратегията отиде върху тази международна експертиза, която не е най-важното. Най-важното е призивът за нов организационен модел на прокуратурата, върху който трябва да се фокусираме. Надявам се инициативата оттук нататък да бъде поета от прокуратурата", каза министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!