В готвените текстове за промени в Конституцията няма предложения, които да визират прокуратурата.
Това каза председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов в кулоарите на Народното събрание в отговор на въпрос.
Той съобщи, че внасянето на проекта за промени в Конституцията, свързани със съдебната власт, се отлага за следващата седмица.
Предварителните очаквания бяха това да стане днес. По думите на Цветанов отлагането било заради колеги, които искали да се подпишат, но по една или друга причина отсъствали.
До момента са събрани около 125 подписа - от ГЕРБ, Реформаторския блок (РБ), Патриотичния фронт и осем от ПГ на БДЦ.
Финалният за момента вариант предвижда мандатът на ВСС да бъде 4 години. Досега той беше петгодишен. Министърът на правосъдието ще председателства пленума на Съвета, но не и колегиите.
Важно е да има диалог, търсене на политически консенсус и сред другите парламентарно представени групи, предстоят и още разговори с политическите сили, които сега не застават зад проекта. Така председателят на депутатите от ГЕРБ описа пътя, по който вносителите на промените ще търсят нужното мнозинство, за да бъдат те гласувани в пленарната зала.
Обърнали сме се към всички за подкрепа, подчерта той, но всяка от ПГ си има своето политическо решение към настоящия момент, надявам се действително да бъдат чути различни мнения и, ако те са консенсусни за всички, които са се подписали, ще може да увеличим подкрепата за измененията.
Цветан Цветанов беше категоричен, че управляващото мнозинство не се разпада, въпреки че от АБВ засега не застават зад предлаганите промени в основния закон на страната. Доказателство било, че има пълна подкрепа от тях за пенсионната реформа.
Председателят на ПГ на ГЕРБ обаче не се ангажира да каже в какъв срок поправките ще станат факт.
Само преди три дни правосъдният министър Христо Иванов заяви пред "24 часа", че когато се говори за съдебна реформа, в много отношения става въпрос за реформа в прокуратурата.
Един от най-големите проблеми на съдебната система у нас - липсата на всякакъв контрол върху действията на прокуратурата и главния прокурор, не е достигнал до окончателните текстове с предложения от управляващите.
Няма да има предложение за намаляване на мандата на главния прокурор на пет години от сегашните седем, което бе обсъждано по-рано.
Отпаднало е и предложението на Реформаторския блок за възможност за импийчмънт на главния прокурор с конституционно мнозинство депутати (2/3 от гласовете на всички народни представители).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!