С лед консултации с всички български политически партии американската енергийна компания "Уестингхаус" е подписала акционерно споразумение за разширяване на ядрените мощности в АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от американската компания и от АЕЦ "Козлодуй".
Споразумението не поражда обвързващо решение за продължаване на проекта за никоя от страните, се казва в прессъобщението, цитирано от БГНЕС.
Това и всички бъдещи споразумения по проекта ще бъдат одобрявани от следващите български правителства, добавят от компанията.
"Ядреният реактор на "Уестингхаус" "Р1000" беше избран от българската страна. През декември 2013 г. страните влязоха в ексклузивни преговори, последвали предпроектно проучване за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", проведено след търг. "Уестингхаус" ще предостави цялото оборудване за реактора, проектирането, инженеринга и горивото за него", съобщават още от "Уестингхаус".
През следващата година "Уестингхаус" ще проведе конкурентен търг, в съответствие с българските и европейските правила за провеждане на обществени поръчки, за изграждането на реактора.
Очаква се в процеса на строителството да се включат български и международни строителни компании. Планира се реакторът Р1000 да влезе в експлоатация до 2023 г. Като базова мощност с нулеви въглеродни емисии, блокът ще отговаря на изискванията на българското и на европейското законодателство за конкурентоспособна и нисковъглеродна енергия за следващите 60 години, заявяват още от компанията.
Oт АЕЦ "Козлодуй" разпространиха прессъобщение, в което се казва, че за влизане в сила на споразумението е уговорена поредица от предварителни условия,
сред които решение на министъра на околната среда и водите за одобрение на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда; решение на Министерски съвет на България по чл. 45 от Закона за безопасното използване на ядрена енергия и получаване на всички разрешителни, прилагани в Европейския съюз и в България, необходими за реализацията на проекта.
В Акционерното споразумение се предвижда дяловото участие в проектната компания – „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД, да бъде в пропорция 70% за „АЕЦ Козлодуй” ЕАД и 30% за „Уестингхаус Електрик Къмпани“ ЛЛС.
Планира се проектът да се финансира основно от експортни кредитни агенции, имащи опит в енергетиката на България, както и с други международно приети финансови инструменти, се казва в прессъобщението от АЕЦ "Козлодуй"
Споразумението е конструирано по начин, предоставящ множество защити за българския акционер. Разработването на проекта е разделено на отделни етапи и инвестиционните решения на акционерите за всеки етап са обвързани с изпълнението на ключови предварителни условия – национални и европейски законови изисквания, финансови и търговски условия и др.
Преди изпълнението на ключовите условия и получаване на потвърждение от различните финансови институции за отпускането на финансов ресурс за проекта няма да се поръчва оборудване и да се извършват строителни дейности, се казва още в съощението.
В споразумението не са дискутирани държавни гаранции и дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия, добавят от "Козлодуй"
За избор на строител на новата ядрена мощност се предвижда да се проведе открит международен търг. След съгласуване с „Уестингхаус Електрик Къмпани“ ЛЛС, което предстои, акционерното споразумение ще бъде публикувано в сайта на „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД, завършва съобщението.
Съобщението от компанията, че споразумението е подписано след консултации с всички партии влиза в противоречие с изявленията на депутати от "Коалиция за България" от днес, че то не е съгласyвано с тях
От парламентарната група на социалистите привикаха министъра на икономиката в оставка Драгомир Стойнев на днешното си закрито заседание, за да разясни какво включва договорът.
Във всичките си изказвания пред медии днес Стойнев увери, че споразумението не води до финансови ангажименти за страната и че за да влезе в сила, то ще трябва да получи одобрението на следващото правителство.
Пред депутатите Стойнев обясни, че с подписаното споразумение се одобряват досегашни стъпки. Той посочи, че за да се направи реактор ще бъдат необходими десет години. Все още нямаме най-важните неща - финансов модел, който да определи каква ще е крайната цена на реактора и съответно на произведената електроенергия, кои ще бъдат банките кредиторки, нямаме договор за проектиране, за доставка на оборудване и за строителство. Едва когато имаме цялата рамка, ще можем да говорим за конкретни ангажименти на българската държава, каза Стойнев.
Според министъра за момента идеята е никакви пари да не се харчат, докато не е ясно колко ще струва изграждането и експлоатацията на реактора. За да не оставим в неудобно положение новите управляващи, така че да се чудят какво да правят, сме сложили клауза, че договорът ще се активира единствено, когато бъде одобрен от следващо правителство, поясни министър Стойнев.
По думите му това споразумение е първа стъпка, която трябва да бъде потвърдена и от следващо правителство, ако има съгласие между политическите сили. Ако няма съгласие в следващия кабинет, всичко приключва, отбеляза Стойнев.
Атанас Мерджанов: БСП ще изработи цялостна политическа позиция по сключеното акционерно споразумение с "Уестингхаус"
След изслушването на министър Стойнев председателят на ПГ на Коалиция за България (КБ) Атанас Мерджанов посочи, че въпросът с подписаното споразумение ще бъде обсъден на заседание на Съвета по енергийна политика към Националния съвет на БСП.
Там ще бъде изработена позиция, която ще бъде санкционирана от Изпълнителното бюро на партията, което ще се състои на 8 август, обясни председателят на ПГ на КБ.
Депутатът от БСП Таско Ерменков допусна възможността правителството в оставка на Пламен Орешарски да изпълнява поети ангажименти, защото иначе нямало логика от бързане да се парафира "нещо, което не предизвиква действия"
По думите му най-неприятно е че така на практика ние резервираме площадката само за американската компания и няма възможност българската страна да води преговори и с други евентуални партньори. Това за мен е поведение, което излиза от рамките на нормалното за правителство в оставка, три дни преди да бъде разпуснато с президентски указ, обясни Таско Ерменков.
Ерменков смята за притеснително да се строи нещо, без доказани експлоатационни възможности. Той имал възражения и по отношение на посочената цена на ядрения блок. Индикативната цена за един реактор от 5,3 млрд долара е по-висока от тази на двата реактора на един проект, който е спрян, разясни Таско Ерменков, вероятно визирайки спрения проект за АЕЦ Белене.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!