„Не трябва да допуснем да бъде ограничено едно от основните права на европейските граждани като свободното придвижване и възможността за работа в рамките на ЕС“, е заявил президентът Росен Плевнелиев на срещата си с британския премиер Дейвид Камерън, съобщиха от пресслужбата на президентството.
Според държавния глава това ще противоречи на основните принципи, върху които е изградена Обединена Европа, и ще създаде реална опасност от последващо задълбочаване на различията между отделните държави-членки.
Въпросът за миграцията е сред най-спорните точки в плана на Камерън за реформи в Европейския съюз. Британският премиер настоява за ограничаване на правото на свободно движение на хора за новите страни-членки на ЕС, чиито икономики изостават от тази на Общността. Въпросът пряко засяга българските имигранти във Великобритания.
Президентът Плевнелиев е посочил, че
Европейският съюз не трябва да допуска задълбочаване на разликите в степента на развитие на отделните региони.
Той е призовал да бъде запазен бюджетът за Кохезионна политика.
Държавният глава и британският министър-председател са поискали открит и конструктивен диалог в рамките на ЕС, на който да бъдат обсъдени направените предложения за реформи от Обединеното кралство. „Великобритания иска да бъде част от един реформиран Европейски съюз, който е ефективен и конкурентен“, е заявил Камерън.
„В интерес на всички в Европейския съюз е Великобритания да остане част от Европейския проект.
Всички ще загубят, ако тя го напусне“, заяви президентът след срещата.
В своя разговор Камерън и Плевнелиев са се съгласили, че предприетите мерки и инициативи в рамките на Еврозоната не трябва да водят до фрагментация на единния европейски пазар. По думите на държавния глава завършването на единния пазар и включването на услугите, дигиталния сектор и енергетиката в него ще допринесе за повишаване на растежа, създаването на работни места и подобряване на конкурентоспособността на европейската икономика в бързо глобализиращия се свят.
Борбата срещу международния тероризъм и справянето с миграционния натиск към ЕС
също са били сред акцентите на срещата. Държавният глава отново е призовал страните от ЕС да се обърнат към първопричините за конфликтите в Близкия Изток и Северна Африка и да не чакат развитието на дадена криза, за да пристъпят към търсенето на решение. „Преодоляването на тази криза изисква общи действия както от страна на държавите от ЕС, така и сътрудничество със страните от региона на конфликта“, е заявил президентът.
Росен Плевнелиев и Дейвид Камерън са изразили подкрепата си за постигнатото споразумение между ЕС и Турция за ограничаването на миграционния натиск към Европа и са отбелязали необходимостта от разграничаване на икономическите мигранти от бежанците. „България е добър пример за ефективен контрол на външните граници на ЕС“, е заявил премиерът Камерън.
Държавният глава е посочил, че страната ни ще продължи да охранява външните граници на ЕС, в съответствие с европейските правила, и да регистрира влизащите на българска територия мигранти.
Държавният глава е отправил
официална покана към кралица Елизабет II да посети България.
След срещата президентът Росен Плевнелиев, британският премиер Дейвид Камерън и министър-председателят Бойко Борисов разгледаха в „София Тех Парк“ иновационна изложба, която е част от инициативата на британския гост Great innovation exchange за увеличаване на конкурентоспособността на Европа.
Дейвид Камерън пристигна днес на двудневно посещение в България. Заради визитата в столицата имаше засилени мерки за сигурност:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!