Н а редовното си заседание тази сряда правителството сменя председателя на Държавна агенция "Архиви" доц. д-р Мартин Иванов.
Министър-председателят Пламен Орешарски ще предложи утре на кабинета директорът на ДА "Архиви" да бъде освободен, съобщиха от пресслужбата на министерския съвет. Самият доц. Иванов обаче признал пред БГНЕС, че не знае за подобни кадрови рокади и че научава за тях от медиите. Иванов оглави агенция "Архиви" през март 2011 г.
За председател на Държавна агенция "Архиви" ще бъде предложен Иван Комитски, който е пенсионер, работил е в ДАНС.
Комитски е завършил Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и има втора специалност по философия. Професионалната си кариера е започнал като специалист в Централния държавен исторически архив при Главно управление на архивите към Министерския съвет. От 1988 г. до 2008 г. работи към архивите на МВР, където преминава всички йерархически стъпала от специалист до директор на дирекция "Информация и архив". През 2008-2009 г. оглавява същата дирекция, но в ДАНС.
"Човекът, който дигитализира протоколите от заседанията на политбюро е уволнен. Правителството ще вземе решение за освобождаването на Мартин Иванов от поста председател на "Държавна агенция архиви" на заседанието си утре. В същото време кабинетът Орешарски възнамерява да назначи на неговото място лицето Иван Комитски - ...бивш началник направление “Архив и оперативен отчет” в МВР, бивш кадър на Трети самостоятелен отдел на ДС, взел лично участие и подписвал протоколи при унищожаването на агентурни дела през януари 1990", написа "NOрешарски".
От пресслужбата на Министерския съвет съобщиха за още две готвени смени.
Правителството утре ще обсъжда предложение до президента да освободи бригаден генерал Данчо Дяков като директор на служба "Военна полиция" и да назначи на поста полк. Борислав Сертов.
Причина за предлаганата смяна е предстоящо назначаване на бригаден генерал Данчо Дяков на международна длъжност. По неофициална информация, той ще замине в щаба на НАТО в Брунсум. Генерал Дяков оглави Военна полиция през 2009 г.
Полк. Сертов, който ще го замени на поста, в момента е заместник-директор на "Военна полиция". Той е роден на 9 ноември 1966 г. в Пловдив, завършил мотострелкови профил във ВНВУ "В. Левски", ВА "Г. С. Раковски" и Националния университет по отбрана на САЩ във Вашингтон. На военна служба е от 1988 г., а има звание полковник от 2008 г.
Служба "Военна полиция" е специализирана структура за опазване на реда и сигурността в Министерството на отбраната и БА. Тя е част от въоръжените сили, на пряко подчинение на министъра на отбраната. От средата на 2011 г. има и закона за военна полиция, който регулира дейността й.
На редовното си заседание тази сряда, 28 август, кабинетът по предложение на председателя на НСИ ще освободи Цветан Нанов за допуснати от него груби нарушения на закона, посочва БГНЕС.
От стенограмата на правителственото заседание на Министерски съвет на 30 май 2012 г., става ясно, че Нанов е назначен по изричното настояване на Ренета Инджова. Тогава бившият министър-председател Бойко Борисов заявява категорично : "По Цветан Нанов имаме своите забележки, но Ренета Инджова го предлага. Ние сме я уведомили за делата, които имаме към него, че не можем да го оттеглим. Това е нейно предложение, което предлагам да приемем. Тя, ако преценява, че може да работи – след като толкова държи на него, да работи с него, но ние сме я уведомили чрез министър Павлова по тази тема". Решението за назначаването му е с дата 31 май 2012 година.
По-късно обаче самата Ренета Инджова публично се възмути от Цветан Нанов. През април тази година тя се оплака, че докато тя била в болнични, нейният заместник сключил договори с доставчик на самолетни билети в нарушение със Закона за обществените поръчки. Инджова дори се възмути, че не може да го освободи месеци наред, защото това трябва да се направи от Министерски съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!