Р еформаторският блок ще изпрати шестима души на консултациите в сряда с преговорния екип на ГЕРБ – по един представител на пет от партиите в Блока и представител на Гражданския съвет.
От името на ДСБ ще преговаря Петър Москов, от СДС - Румен Христов, от ДБГ - Димитър Танев, от НПСД - Корман Исмаилов и от Гражданския съвет - Трайчо Трайков.
Чака се БЗНС да излъчи преговарящ.
„Подкрепа може да се дава само срещу реформи.
Вчера имаше Граждански съвет на Блока и беше взето решение за формат от наша страна „5 плюс 1“ – пет представители на партиите в РБ и един – на Гражданския съвет“, обяви пред БНР Димитър Танев от Движение България на гражданите.
Той уточни, че ключови сектори за РБ са реформите в съдебната и административната системи, реформа на пенсионната система, ускоряване на реформите в образованието и здравеопазването, реални мерки за борба с корупцията и престъпността, подобряване на икономическата среда.
Продължава обаче обсъждането за позицията на формацията, която да бъде представена по време на консултациите с ГЕРБ в парламента.
Реформаторският блок е сочен като най-вероятен партньор на партията на Бойко Борисов за бъдещо управление.
Сред реформаторите обаче има противоречия трябва ли да подкрепят и участват в правителство на ГЕРБ, отбелязва Нова ТВ.
„Очакванията ми от преговорите с ГЕРБ са за конструктивен диалог“, коментира председателят на ДБГ Меглена Кунева в интервю за агенция „Фокус“.
Кунева заяви, че очаква на масата да се поставят програми, да се обсъдят големите проблеми пред държавата –
актуализацията на бюджета, бюджета за догодина, ситуацията с КТБ, външната политика, въпросите в енергетиката.
На въпрос какво ще отстояват докрай и по кои въпроси реформаторите не са склонни компромиси по време на преговорите, Кунева обясни: „Съдебната реформа. Не, защото не сме способни на компромиси, а защото без да има правосъдна реформа нищо в страната ни няма да тръгне напред. Обществото ни е изгубило чувството си за справедливост, без ефективна съдебна система няма и бизнес“.
Според Кунева причина за напускането на чуждестранните инвеститори е недоверието в съдебната система.
„Защото има политически чадъри, защото има ненаказана корупция. В правосъдието има системни грешки, които няма да се оправят с персонални промени, а само с голяма цялостна реформа. Говорим и за Шенген - колко година минаха и България все още не е член, това също е съдебна реформа“, добави лидерът на ДБГ.
В същото време посещението на председателя на ДБГ Меглена Кунева, в централата на партия ГЕРБ в понеделник породи още по-голямо объркване,
след като стана известно, че не е насрочен конгрес на Европейската народна партия за приемане на нови членове.
Вчера, след като беше видяна да влиза в партийната централа на Бойко Борисов, Кунева написа във Фейсбук, че на 23 октомври в Брюксел предстои конгрес на Европейската народна партия. И уведомила лично представители на международния отдел на ГЕРБ, че партията й започва процедура за членство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!