Временно изпълняващата длъжността шеф на банковия надзор в БНБ Нели Кордовска е изтеглила парите си от КТБ ден преди затварянето на банката.
Това потвърди пред Би Ти Ви Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия в парламента, като се позова на писмо от БНБ, получено в Народното събрание.
Кордовска е изтеглила 64 195 евро на 19 юни 2014 г. – ден преди БНБ официално да обяви, че поставя КТБ под специален надзор.
Според Стоянова много хора в БНБ са разполагали с вътрешна информация за ставащото в трезора на Цветан Василев дни, преди да бъде поставен под надзор. В същото време има служители на централната банка, които чакаха като всички останали да получат достъп до парите си, добави тя.
Временния синдик, който ще бъде назначен в Корпоративна търговска банка (КТБ) след готвените спешни промени в Закона за банковата несъстоятелност, ще контролира прихващанията в банката; тъй като квесторите на БНБ нямат това право, обясни Стоянова.
По думите й в настъпилото в КТБ безвремие никой не контролира сделките на квесторите, а активите се топят.
С намаляването активите на КТБ намаляват и шансовете на кредиторите, а и на Фонда за гарантиране на влоговете да обезпечат парите си, обясни тя.
"В доклада на четирите компании беше посочено, че от всичките активи на банката, добрите са около 1,8–2 млрд. лв. Сега половината от тях вече ги няма", припомни Стоянова.
"Ако се правят прихващания, е ясно че квесторите са разрешавали такива, те се правят с добри активи. Един синдик има право да се намеси, дори да иска съдебни дела за тези прихващания, а квесторът няма право", обясни тя.
"Обезпечените кредитори си получиха парите, но там на тяхно място застана държавата и фонда, които извадиха 3 млрд. и половина и ги платиха. Точно тези кредитори, които не са обезпечени, и имат сериозни влогове в КТБ, точно те се опитват по един или друг начин, чрез прихващане, което квесторите разрешават, да предредят фонда за гарантиране на влоговете, респективно държавата, да предредят всички останали по-малки кредитори, които нямат възможности за добри адвокати", смята Стоянова.
Банковият надзор се провали в казуса КТБ, а може би той се проваля и в други случаи, за които не знаем, заяви тя.
"Аз продължавам да искам оставката на Искров и не съм съгласна той с писмо до НС да казва, че е готов да даде оставката, когато се определи нов управител. В неговия мандат се случи това,което всички твърдяха, че не може да се случи в България, редно е да си подаде оставката", заяви Стоянова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!