Т рябва да има периодичен преглед на лицензите на фирми, които утилизират боеприпаси.
Това каза пред журналисти служебният министър на отбраната Велизар Шаламанов в отговор на въпрос за инцидента в с. Горни Лом, при който загинаха 15 души.
На въпрос за това, че на фирмата два пъти е отнеман лицензът, а междуведомствената комисия продължава да я включва в търгове, и дали не е необходима промяна в законодателството, Шаламанов коментира, че всичко трябва да има много по-ясен процес на взимане на решения, с отговорности и с истинска електронна регистрация, като решенията бъдат базирани на повече данни и на реална информация.
Той посочи, че за краткия период, в който е военен министър, е участвал само в един междуведомствен съвет и, когато трябва за няколко часа да бъдат взети решения за десетки фирми, е много трудно това да стане на ниво министри, ако няма достатъчно задълбочен анализ и периодичен преглед на това как се изпълняват лицензите.
Министърът коментира още, че е недопустимо да има издадени актове и от това да не последва преразглеждане и актуализиране на решението.
Следствието работи, оказваме необходимото съдействие с експерти и с техника и ще го оставим да се произнесе по инцидента, каза министърът на отбраната Велизар Шаламанов пред журналисти.
"В рамките на МО това е още един повод за усъвършенстване на процесите по поддържане и боравене с боеприпаси. Надявам се, че поне в армията такива инциденти няма да се случват в бъдеще", каза Шаламанов.
Попитан защо обаче в Гърция отказват да утилизират такива боеприпаси, а това се прави у нас, Шаламанов предположи, че става въпрос за международен търг, в който е участвала българска фирма и го е спечелила, и така според него въпросът не е "в отказване или неотказване". На репликата, че в Гърция твърдят, че е опасно, Шаламанов отговори "да, опасно е".
На въпрос, свързан с програмата "България в НАТО и Европейската отбрана 2020" и проекта за нов тип изтребител, министърът коментира, че нищо не е предрешено
Ако прочетете решението на Министерския съвет - той възлага на министъра на отбраната в срок от 6 месеца да предложи мандати на основните проекти, посочи Шаламанов. По думите му националната програма по-скоро очертава рамка и механизми за работа, и не предлага крайно решение по нито един въпрос, защото важни решения се взимат стъпка по стъпка, прозрачно и с ясна отговорност.
При тези ограничени средства, които някои хора поставят дори под въпрос, не могат да бъдат реализирани всички проекти, а ние искаме балансирано развитие на нашите въоръжени сили, което означава, че, за мен, всички големи проекти трябва да преминат консултиране на правителствено ниво между България и страните членки на НАТО и ЕС, за намиране на най-изгодно решение, каза Шаламанов.
По думите му чисто пазарният принцип на реализация на тези проекти, за този обем от средства, е невъзможен, но със солидарността на страните членки, може да бъде намерено много добро решение и то трябва да бъде намерено бързо и отговорно.
На въпрос дали 8-10 изтребителя могат да заменят 35 руски МиГ, Шаламанов каза, че, доколкото му е известно, в България през последните двайсет и няколко години никога не са летяли повече от 4-5 изтребителя. Така че, ако ние можем да придобием 8-10 многоцелеви изтребителя, България ще бъде поне четири- петкратно в по-добро състояние. Освен това в 28-те страни членки на НАТО има много изтребители, въпросът е ние да имаме български изтребители, за да може съвместно да гарантираме сигурността на България, каза той.
На въпрос за недоволство сред военни пилоти, които може да останат без работа, Шаламанов отговори, че винаги ще има недоволни хора. Не смятам, че един български офицер може да е недоволен от това България за първи път в историята си да има национална програма за превъоръжаване, каза министърът.
Всички трябва да участват в намиране на най-доброто решение в рамките на тази програма и това решение да бъде намерено бързо, тъй като от 2000 година, когато бях заместник-министър, се говори за това, че има готов проект за изтребителите и досега той не е внесен в МС. Така че е крайно време да има срок и този срок е 6 месеца - тече от миналата седмица, заяви Шаламанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!