К ръговете около лидера на БСП Сергей Станишев вземат решенията, а те имат свои собствени икономически интереси. Това каза в сутрешния блок на Би Ти Ви президентът Георги Първанов (2002-2012 г.).
Погледнете как се формира правителството. Министрите са избор на кръга около лидера. Затова беше измислена тази формула за програмно експертно управление, за да може партията да се дистанцира от легитимното вземане на решенията.
Запитан „този кръг семеен ли е или е по-широк”, Първанов отговори: „Въпросът съдържа отговора" и добави: "разбира се, че е по-широк, но семейната среда се включва във вземането на решения".
Интересът отдалечи безвъзвратно обкръжението на председателя от ценностите, от принципите на българската левица, в случая на БСП. Това са интереси, които не засягат по никакъв начин политиката на БСП, засягат преди всичко личния, включително икономически интерес, на председателя, каза още Първанов. С какво е свързан този интерес може да се види в много от решенията, които се взимат от този кръг, включително и кадровите решения.
В парламента БСП е заложник на непредсказуемото поведение на „Атака", но ако говорим в по-широк смисъл,
БСП е заложник на собственото си ръководство,
на липсата на готовност на това ръководство да провежда промени, каза още Първанов.
Сега всеки, който мисли различно, е изхвърлен от реалното вземане на решенията. Това е голям проблем и затова има дефицит на идеи. Защото има едни хора, които не се напъват да мислят, а на другите не им се дава, каза той.
Партията е в изолация, каквато не помним от години. Има дефицит на идеи в цялото ни политическо пространство, но и в цяла Европа.
БСП трябва да се отвори към активните слоеве.
Сега имаме нищожна подкрепа от младите и хората в активна възраст. Това трябва да се промени, отбеляза той.
„Загубихме тези избори, взехме твърде малко, по-малко от планираните гласове. Това ни връзва ръцете не просто да работи парламентът, това правителство трябва да провежда непопулярни мерки, то трябва да изведе България от кризата, то трябва да води една наистина мъжка политика. Не може това да се случи с този партийно-парламентарен тил, той е пробит отвсякъде”, заяви Първанов.
По думите му по време на Тройната коалиция е имало политическа стабилност и икономически растеж и много малко от постигнатото от онова правителство тогава може да се случи сега.
ГЕРБ не е опозиция, а група за политически натиск,
каза още бившият президент. Според него големият победител в парламента е „Атака”, която ще има решаващата дума при развитието на парламента в близките месеци и години.
Според него за нестабилната работа на НС своята отговорност има мнозинството, защото виждаме, че има случаи, в които кворумът рухва, защото ги няма представители на мнозинството, включително и на основната управляваща партия”, но в случая по-голяма е отговорността на опозицията и на съпътстващата формация в лицето на "Атака", защото на практика те не се държат като парламентарни формации.
Аз и досега апелирам да се намерят параметрите на едно ново национално съгласие,
да седнат на една маса в един момент ръководителите на управляващите и на опозицията,
да се разберат по онези пет, седем приоритета, така както ни с Костов го направихме през 1997 г., и оттам нататък отношенията са като между управляващи и опозиция. Не може да има всеуправляващи, не може да се размият тези отговорности и, разбира се, онова, което предстои, трябва да бъде ясно поето като ангажимент от онези, които са в правителството, каза Първанов.
Според бившия президент вероятно ще има нови политически формации и вляво, и вдясно, защото не може да има монопол в политиката.
Първанов защити проекта „Белене”, тъй като България щяла да получи милиарди инвестиции и хиляди работни места.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!