П резидентът Росен Плевнелиев заяви, че към момента българското правителство няма предложение от САЩ за разполагането на военна техника у нас.
Информация за разполагането на оръжия в няколко страни от Източна Европа и балтийските държави с цел американските военни да са в готовност да противодействат на евентуална руска агресия бе разпространена преди ден от в. „Ню Йорк таймс“.
„Към момента
следим процеса на взимане на решение във Вашингтон относно идеята на САЩ за повишаване на нивото на сигурност
на някои от съюзниците, особено тези по източната граница. Към момента българското правителство няма каквото и да било предложение, което тепърва да можем да обсъждаме“, каза държавният глава в отговор на въпрос на съвместната пресконференция с президента на Португалия Анибал Каваку Силва, който е на официално посещение у нас.
Българският президент заяви, че в рамките на решенията на НАТО страната ни допринася и действа отговорно за колективната отбрана. Той обаче посочи, че ако има допълнителни механизми и идеи по линия на двустранното сътрудничество, например между България и САЩ,
българската страна ще се отнесе отговорно тогава, когато получим конкретни предложения.
„Вярвам, че много скоро ще преминем към първия етап на присъединяването на България към Шенгенското пространство“, коментира още президентът и поясни, че първия етап на присъединяването е откриването на границите по море.
„До поемането на председателството на България в ЕС през 2018 г. си поставяме няколко амбициозни цели, които да изпълним за интеграция на страната ни към съюза, а именно
да се присъединим към Шенгенското пространство, Единия банков надзорен механизъм и към Европейския енергиен съюз“,
обяви още Плевнелиев.
„Високо ценим добрия прием и без проблемното интегриране на българските граждани, които живеят и работят в Португалия. Те са естествен мост между нашите две страни и народи и бих искал да обявя официално, че България ще се присъедини към Европейския център за глобална взаимозависимост и солидарност известен като „Център Север-Юг“, посочи президентът.
По думите му заедно с португалския президент са обсъдили безпрецедентния миграционен натиск по външните граници на ЕС и спешните мерки, които трябва да се заемат на европейско ниво, както и необходимата солидарност между държавите-членки в това отношение.
В рамките на срещата между двамата президенти България и Португалия подписаха меморандум в областта на езика, образованието, науката, културата, спорта, младежта и общественото осведомяване за периода 2015 – 2018 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!