Михаил Миков е председател на 42-то Народно събрание
Михаил Миков - председател на 42-то Обикновено Народно събрание   
Източник: БГНЕС
494
Но одният представител от БСП и "Коалиция за България" Михаил Миков беше избран за председател на 42-то Обикновено Народно събрание.

За него гласуваха 118 депутати, а 97 бяха против.

За предложената от ГЕРБ Цецка Цачева гласуваха 96 народни представители, 117 бяха "против", един - от БСП - се въздържа.

Депутатите от „Атака” не участваха в това гласуване,

както малко по-рано обеща техният водач Волен Сидеров. Тогава се разбра, че те изобщо не са се регистрирали, че присъстват на заседанието

Процедурните правила за избора бяха предварително обсъдени и одобрени от представители на четирите парламентарни групи.

Гласуването беше явно и по азбучен ред на кандидатите. За да бъде избран кандидатът, бяха нужни половината гласове плюс един.

По време на процедурата за избор на заместник-председатели на парламента избухна

първият сблъсък между политическите сили.

От името на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че изборът на председател е бил задкулисна договорка, коато и ще е формулата за управление на БСП, ДПС и "Атака".

"Парламентарната група на ГЕРБ няма да издига зам.-председател на НС, защото в тази конфигурация, както стартира Народното събрание, показва, че вие ще търсите конфронтация, реваншизъм и ГЕРБ няма да участва в този сценарий", заяви Цветанов.

Депутатите от "Атака" - първо, а след тях и от ГЕРБ напуснаха пленарната зала на парламента.

На излизане от залата

Бойко Борисов заяви пред журналисти: "Видяхте ли как направиха уйдурмата.

Волен ще подкрепя БСП и ДПС, както в момента. Защо не го питате защо не се регистрира?".

Борисов обвини "Атака" в задкулисни договорки с БСП и ДПС при избора на председател.

"С гласовете на БСП и ДПС избират председател, а "Атака" нарочно излезе, за да падне кворумът и така Миков да спечели. Така те ще направят и правителство, а Волен Сидеров ще се прави на коректив. Само че няма кой да му се хване повече на номерата", ", обясни в кулоарите Борисов.

"На тази схема ще реагира народът, защото тя е толкова вече прозрачна, видна, ясна - не знам хората как ще приемат този номер, който скроиха днес. Сидеров си позволи 20 минути да говори какво ли не и в същото време най-безсрамно излъга хората в очите за подкрепата си за БСП и ДПС.

Борисов уточни, че когато получи мандат за съставяне на правителство, ГЕРБ ще забави с един ден своето предложение за кабинет. 

Той напомни, че депутатите имат право да не се регистрират, но зададе въпроса защо това е нужно да се случва в първия ден от Народното събрание, когато хората са дошли да се закълнат.

Борисов съобщи, че още днес заклелите се народни представители от ГЕРБ ще внесат искане до Конституционния съд за касиране на изборите с необходимите 48 подписа на депутати.

В отсъствието на депутатите от "Атака" и ГЕРБ останалите депутати, само от БСП и ДПС, с по 115 гласа "за" избраха за заместник-председатели Мая Манолова от БСП и Христо Бисеров от ДПС.

След това депутатите от БСП и ДПС започнаха да обсъждат как да се състави комисия за изработване на Правилника на Народното събрание.

Зам.- председателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова влезе в залата, само за да заяви, че е предложено комисията да се избира за срок от 30 дни. И добави: "Няма да участваме в тази комисия. За пореден път се погазиха законите. Имаме нагласата и желанието да работим активно, но това, което се случва вчера и днес, е извън всякакви конституционни принципи".

След това 117-те депутати от БСП и ДПС отложиха приемането на проекторешение за съставяне на временна комисия.
Коментари 494
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

494 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Защо държавните служители не плащат осигуровки

Защо държавните служители не плащат осигуровки

България Преди 4 минути

Ако това се промени, искат да се върне клас прослужено време

Протест срещу насилието над ученичка в Пазарджик

Протест срещу насилието над ученичка в Пазарджик

България Преди 15 минути

Граждани излязоха пред училището на участничките в агресията

В памет на героя: Детска площадка сбъдна мечтата на загинал украински войник

В памет на героя: Детска площадка сбъдна мечтата на загинал украински войник

Свят Преди 52 минути

Войникът губи живота си при руски артилерийски обстрел

<p>Хондурас запазва договора за екстрадиция със САЩ</p>

Хондурас запазва договора за екстрадиция със САЩ за още една година

Свят Преди 54 минути

Запазването на договора помага да се избегнат икономически последици

<p>Анимацията &quot;Прасето Пепа&quot; с вълнуваща новина</p>

Анимацията "Прасето Пепа" с вълнуваща новина – мама Прасе очаква бебе!

Любопитно Преди 54 минути

Мама Прасе е бременна с третото си прасенце

Протестите в Сърбия са исторически – светът не бива да ги игнорира

Протестите в Сърбия са исторически – светът не бива да ги игнорира

Свят Преди 1 час

Въпреки опитите на правителството да потуши демонстрациите, протестите само набират сила, казва Саша Саванович

<p>Нов етап в отношенията между Франция и Германия</p>

Нов етап в отношенията между Франция и Германия: Какво се договориха Макрон и Мерц

Свят Преди 1 час

"Имаше значително единодушие и множество изходни точки за общи инициативи", съобщи източник, близък до Мерц

<p>Морфов бе признат за виновен за обида</p>

Александър Морфов загуби делото за обида срещу директора на Народния театър

България Преди 1 час

Морфов е осъден да плати 1000 лева глоба и да заплати разноските по делото в размер на 2200 лв

Въпросът, който никой не смее да зададе: Ами ако Великобритания трябва да се защитава от САЩ?

Въпросът, който никой не смее да зададе: Ами ако Великобритания трябва да се защитава от САЩ?

Свят Преди 1 час

Анализатори на The Guardian коментират опасността от Тръмп за ЕС и Лондон

Желязков представи приоритетите на правителството пред посланиците на страните от ЕС

Желязков представи приоритетите на правителството пред посланиците на страните от ЕС

Свят Преди 1 час

Домакин на срещата беше полският посланик Мачей Шимански

Знаем ли какво е любов?

Знаем ли какво е любов?

Любопитно Преди 1 час

Гледайте епизод 53 от подкаста „Тройка по никое време“ на Милена, Кирил и Тодор от „Тройка на разсъмване“

Bild: Българи и румънци с мащабна схема за източване на детски надбавки в Германия

Bild: Българи и румънци с мащабна схема за източване на детски надбавки в Германия

Свят Преди 2 часа

В продължение на години те са получавали големи суми

Восъчни блокчета за топене създават токсични наночастици в дома ви

Восъчни блокчета за топене създават токсични наночастици в дома ви

Любопитно Преди 2 часа

Нивата на отделени наночастици им са сходни с тези от газови печки, дизелови двигатели и газови двигатели

Кой беше Джийн Хекман – холивудската легенда на големия екран

Кой беше Джийн Хекман – холивудската легенда на големия екран

Свят Преди 2 часа

Хекман впечатляваше с честността и дълбочината на своите изпълнения

Nu-jazz, trip-hop и house: Музикалната магия на Artone оживява в MUSICOLOGY

Nu-jazz, trip-hop и house: Музикалната магия на Artone оживява в MUSICOLOGY

Musicology Преди 2 часа

Eпизод 37 е наситен с много музика, любов и предложение за брак!