С тотици служители от сектор "Сигурност" от цялата страна се събраха за втори ден на протест в София, за да изразят недоволството си от предлаганата пенсионна реформа, условията на труд и липсата на диалог с управляващите.
На митинг пред сградата на МВР протестиращите полицаи, надзиратели и пожарникари призоваха оставки да подадат вътрешният министър Румяна Бъчварова, зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов, както и на директора на пожарната Николай Николов.
Според БТА по-късно недоволните служители са искали и оставката на 43-то Народно събрание.
"На нея (бел. ред. Бъчварова) не ѝ е ясно кой стои зад протеста и какво искаме", подчерта председателят на УС на СФСМВР Валентин Попов. Той добави, че синдикатите не показват мускули, а оттеглянето от поста на Бъчварова е искане на хилядите служители на МВР.
Недоволните напомниха на депутатите, че само преди време са ги защитавали от "народната любов".
"Ние, служителите от сектор "Сигурност", изпълняваме своите задължения, на тези зад нас задачата е да обезпечат нашата дейност, обърнаха се ръководителите на синдикатите към протестиращите, които спряха за кратко шествието си пред сградата на парламента.
Протестиращите полицаи, пожарникари, надзиратели в затворите от цялата страна въпреки това предизвикаха ръководството на МВР да продължи диалога с тях, но открито - в ден и място с арбитър медиите.
Тогава ще се разбере кой се изразява политически, кой говори неясно и дава неясна информация, обяви Валентин Попов.
Ораторите на митинга определиха състоянието на сектор "Сигурност" като "будна кома".
Основното им недоволство е срещу пакета от промени в КСО, свързани с възрастта за пенсиониране. Те искат също да бъдат спрени командировките на турската граница, край на надхвърлянето на нормативите за извънреден труд, стопиране на структурни промени в МВР.
Униформени дори седнаха в инвалидни колички, за да онагледят ситуацията във вътрешното министерство.
"Инвалидните колички са подходящи за полицаи над 55 години, каквито ще бъдат след няколко дни – по волята на г-н Калфин. Това са новите патрулни автомобили на МВР. Добри "автомобили" са, за съжаление обаче МВР не може още да си ги позволи, много са им скъпи", заяви Иван Павлов.
Лозунгите на недоволните бяха "За реформа в МВР", а основният въпрос - "Кой стои зад нас и защо се опитват да политизират проблемите ни". Те скандираха "И ние имаме права", "Европа е и за нас", носеха сини знаменца "Заедно можем повече".
Митингът започна с българския химн и едноминутно мълчание в памет на загиналите и инвалидизираните служители от сектор "Сигурност". Представители на Панагюрище донесоха и знамето на Априлското въстание, а кабагайди подгряха участниците преди началото на протеста. Шествието тръгна от Министерството на вътрешните работи, след което се насочи към сградата на Народното събрание.
След Народното събрание шествието се отправи към Борисовата градина за финала на традиционния благотворителен турнир за деца на загинали полицаи и пожарникари.
Днес недоволните получиха подкрепа от хърватските и румънските синдикати.
Вчера за последен път полицаите се срещнаха с ръководството на Министерството на вътрешните работи в лицето на вицепремиера и вътрешен министър Румяна Бъчварова. След срещата, продължила около два часа, не се стигна до резултат, а на излизане от полицейските синдикати уточниха, че имат различни виждания с ръководството на МВР какво всъщност значи "социален диалог".
След срещата заместник-председателят на Управителния съвет на Синдикалната федерация на служителите в МВР Добромир Добрев заяви, че най-вероятно днес ще стане ясно дали ще се искат оставки на министри, и добави:
"Съществуват съмнения дали политическият екип на министър Бъчварова може да отговори на очакванията на служителите в министерството и се чувстваме много силно обезпокоени дали на гражданите ще им се харесат реформите, които в момента се бавят или се правят. Ще предложим своя вот в законодателната власт, т.е. в парламента. Така че се надяваме исканията ни, които сме ги изпратили на абсолютно всички парламентарно представени групи, да бъдат съобразени. Не е ново това, което искаме. Искаме един гратисен период, предвидим, през който служителите да могат да се пренасочат към съответните длъжности и да служат малко по-дълго".
Малко след 17 часа снощи започна и протестът, като протестиращите полицаи посипаха със захар входа на Министерството на вътрешните работи, за да "изгонят лошите духове" оттам.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!