В ременната парламентарна комисия за промяна в Конституцията отхвърли текстовете за промяна в Основния закон.
Шестима депутати бяха "против", петима гласуваха "за" и един се въздържа, съобщи БТА.
По-рано зам.-председателя на БСП Янаки Стоилов коментира, че БСП няма да подкрепи предложените промени в Конституцията, защото са вътрешно противоречиви.
"Предложенията за промяна в Конституцията са вътрешно противоречиви. Не са в състояние да решават натрупаните проблеми в съдебната власт и да постигнат необходимата ефективност и независимост.
Поради това няма нужда от тяхната подкрепа. Такава ще е позицията и на нашите представители в комисията, която ги разглежда", обясни Стоилов.
"Плиткостта на аргументите на депутатите срещу промените в конституцията, е израз на достойно за съжаление положение, че няма да се вземе решение по същество. Взима се решение с други аргументи". Този коментар направи министърът на правосъдието Христо Иванов, минути след като парламентарната комисия за промени в конституцията отхвърли на първо четене поправките, внесени от управляващото мнозинство, зад които Иванов твърдо стои, предаде БГНЕС.
"Да видим как ще завърши целият процес и тогава ще коментираме какво ще се случи в пленарна зала", призова правосъдният министър.
От 15 членове на комисията за промени в конституцията едва 5 подкрепиха внесения законопроект - двама от ГЕРБ, един от Патриотичния фронт, един от Реформаторския блок и един от БДЦ
От заседанието отсъстваха двама депутати от мнозинството - от РБ и ПФ, а въпреки че под законопроекта са се подписали и депутати от БДЦ, днес на комисията двамата им представители гласуваха различно - "за" и "въздържал се".
Твърдо против гласуваха двама депутати от БСП и ДПС и по един от "Атака" и АБВ.
"Ако имаше сериозно отношение към тези предложения, първо политическите сили, които бяха подкрепили стратегията, където първата мярка е разделянето на ВСС, сега щяха да имат малко по-сериозно отношение към тази тема", коментира Христо Иванов.
"На второ място тези, които твърдят, че това не били достатъчни предложения, щяха да правят предложения, които според тях са достатъчни", добави той.
Според него всъщност "виждаме едно чисто политическо разиграване, което не е особено радостна гледка".
На въпрос дали ще спази обещанието си да подаде оставка, ако промените в конституцията не бъдат подкрепени, Иванов отказа да отговори на този етап и обяви, че ще даде отговор, когато евентуално се стигне до подобно решение на парламента. Запитан това ще бъде ли краят на реформата в съдебната власт Иванов каза, че "ако говорим за това, трябва да говорим и за края на демокрацията в България".
"Докато българските граждани искат тази реформа, тя рано или късно, по един или друг начин, с един или друг министър, ще се случи. Трябва да сме уверени в това", каза правосъдният министър.
Все пак Иванов коментира, че ако парламентът блокира съдебната реформа, отговорността ще е преди всичко на политическите сили, които са взели това решение.
"Не може да подкрепиш стратегията, след което да не подкрепиш първата мярка, която тази стратегия предвижда и да нямаш никакви аргументи", каза Иванов, въпреки че по-рано депутатите от опозицията в рамките на близо един час изложиха своите аргументи "против".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!