С ъс 184 гласа "за" промените в Конституцията бяха приети от депутатите на първо четене, съобщава Агенция "Фокус". 34 депутати гласуваха "против", а 8 се въздържаха от вот. Общо 226 депутати гласуваха, предложените от управляващото мнозинство промени.
Любопитното е, че всички 9 народни представители от "Атака" гласуваха "за",
отбелязва агенция БГНЕС.
Т.е. промените бяха одобрени с гласовете на ГЕРБ, ДПС, РБ, ПФ, БДЦ, един от АБВ, 4 независими и "Атака".
Според правилата за процедурата по обсъждане и приемане на Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията, той е приет на първо четене, ако за него са гласували три четвърти (180) от всички народни представители.
При второто гласуване законопроектът се обсъжда и приема текст по текст.
Той се смята за приет на второ гласуване, ако за всеки текст са гласували три четвърти (180) от всички депутати.
По-рано днес премиерът Бойко Борисов заяви, че "180 гласа не е сакрално число, но то дава възможност за това, което сме се разбрали и се гласува в НС, да тръгне по бързата писта".
160 гласа са гарантирани за подкрепа в пленарната зала, потвърди още сутринта и правосъдния министър Христо Иванов.
Конституционните промени предвиждат промяна в структурата и организацията на Висшия съдебен съвет предвижда разделяне на състава на Висшия съдебен съвет на съдийска и прокурорска колегии;
съдийската колегия се състои от 13 членове и включва председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, 6 членове, избрани от общото събрание на съдиите, и 5 членове, избрани от Народното събрание; прокурорската колегия има 12 членове и включва главния прокурор, 4 членове, избрани от общото събрание на прокурорите, един член, избран от общото събрание на следователите, и 6 членове, избрани от Народното събрание.
Със закон ще се определя реда за номиниране и процедурата по избор на членовете на колегиите. Колегиите самостоятелно ще осъществяват кадровите и организационните функции, а общите за цялата съдебна власт решенията ще се вземат от Висшия съдебен съвет в пленарен състав.
За повишаване на ефективността на Инспектората към Висшия съдебен съвет ще стане чрез създаване на механизми за превенция на конфликта на интереси и неправомерно външно влияние в органите на съдебната власт.
Това ще стане с разширяване на правомощията на Инспектората да прави проверки за конфликт на интереси на съдии, прокурори и следователи, да проверява пълнотата и верността на имуществените декларации, да прави проверки за установяване на прояви, уронващи престижа на съдебната власт, както и такива, свързани с нарушаване независимостта на съдиите, прокурорите и следователите.
Другата промяна, която се въвежда, е
Висшият адвокатски съвет да бъде включен в кръга на органите, които могат да сезират Конституционния съд,
когато със закон се нарушават права и свободи на гражданите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!