Депутатите приеха на второ четене Закон за икономическите и финансови взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим и техните действителни собственици. Законопроектът, който беше внесен преди два месеца от депутатите от ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски, ограничава офшорни фирми да упражняват дейност в някои сфери на икономиката.
Целта на закона е да въведе забрана за дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, да осъществяват дейности в най-значимите сфери на икономиката или да придобиват дружества, осъществяващи дейност в тях. Изброени са 28 случая на забрани, както и 4 случая, при които се допуска изключение.
Законът забранява на офшорните компании пряко или косвено да участват в процедура за получаване на лиценз за кредитна институция, в процедура за получаване на лиценз за извършване на дейност по Кодекса за застраховането, както и да участват в процедура за получаване на лиценз за извършване на дейност като пенсионно-осигурително дружество или участие в такова дружество.
На офшорните компании се забранява да участват в процедури за получаване на лиценз за извършване на дейност като платежна институция, да участват в процедура за получаване на концесия или разрешение за търсене и проучване на полезни изкопаеми. Те няма да могат да участват и в процедура по обществени поръчки, както и да участват в приватизационни сделки, включително и на общинско имущество.
Офшорките не могат вече да придобиват държавно или общинско имущество при продажба или замяна на държавна или общинска собственост, не могат да учредяват или придобиват участие в професионален спортен клуб, лицензиран от съответната федерация, не могат да кандидатстват за приоритетен инвестиционен проект. Те нямат право да участват в процедура за получаване на концесия или възлагане на договор за извършване на дейност по доставяне или отвеждане на води,не могат и да участват в процедури по получаване на концесия или възлагане на договор за извършване на дейност за сметосъбиране и сметоизвозване на битови отпадъци, обезвреждане в депа или други съоръжения на битовите отпадъци или за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване.
Офшорни компании няма да могат получават лиценз за радио и телевизионен оператор, забранено им е и да придобиват участие в юридическо лице, издател на периодични печатни произведения, да участват в социологическа агенция. Забранено им е да участват в търговско дружество с държавно или общинско участие, както и да придобиват собственост върху земи и гори от държавния горски фонд.
Предвидени са наказания за представяне на документи с невярно съдържание. Глобите са от 50 000 до 500 000 лв., а при повторно нарушение стигат до 1 млн. лв., като прави впечатление, че те са драстично завишени между първо и второ четене.
Законът влиза в сила от 1 януари 2014 г.
Законопроектът за офшорките беше представен в началото на октомври от Йордан Цонев, след което експресно мина през комисия и на първо четене в НС. Законът включва изискването медиите, които съществуват в момента, да разкрият кой стои зад тях, увери тогава Цонев. Той поясни, че предложението се прави, "защото има очакване в обществото, непрекъснато се говори, че има непрозрачност на собствеността на медиите". Именно Пеевски като юрист бил добавил точките за медиите, обясни Цонев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!