П резидентът Росен Плевнелиев свиква днес Консултативния съвет на национална сигурност (КСНС).
Заседанието започна в 9 ч.
Тема на днешното заседание нa КСНС е: „Актуалната политическа обстановка в страната и набелязване на мерки за излизане от политическата криза“.
Очаква се днес политическите лидери на парламентарно представените партии да обсъдят каква ще е най-подходящата дата за бъдещите предсрочни избори.
Освен общоприемлива дата за предсрочни избори, президентът очаква от Консултативния съвет:
„Да имаме съгласие за процедура за избор на еврокомисар за България; да имаме съгласие за важни реформи, които не чакат; и проблемни казуси, които не могат да бъдат отлагани – тук визирам „Южен поток“, спрените еврофондове по две оперативни програми, имаме да решаваме въпроса с бюджета – кой и кога ще го прави.
Имаме също така да решаваме и темата с национално отговорни реформи, които не ни чакат и не се интересуват от това кой кога ще прави избори, визирам пенсионна реформа, реформа в сектор „Здравеопазване“, сектор „Енергетика“, каза президентът.
Повечето от участващите политически лидери, както и премиерът Пламен Орешарски,
не намериха за нужно да се спрат пред входа на президентството, за да отговорят на журналистически въпроси.
„Няма да се учудя, ако БСП и ГЕРБ направят нов кабинет. В момента текат трескави договаряния за властта“, каза преди влизането си в президентството лидерът на „Атака“ Волен Сидеров, който реши да се спре при журналистите.
Полицейското присъствие пред президентството е засилено.
Докато тече заседанието на КСНС, там се провеждат няколко протеста.
Едната група беше съставена от протестиращите, които цяла година настояват за оставка на правителството; гражданско движение „Днес“ издигаше лозунги като: „България е единна за всички“, „Да не се делим“, а от „Атака“ настояваха за избори на 27 юли.
Част от протестиращите пред президентството запалиха знамето на БСП.
По-късно от партията излязоха със специална декларация, в която осъдиха този акт.
„Поругаването на символи, горенето на знамена и книги, рушенето на паметници е форма на агресия и фашизъм.
БСП винаги е търсила диалог и е зачитала мнението на другите. Винаги е отстоявала и защитавала демократичните ценности и толерантността.
Категорично се противопоставяме на всеки опит за насаждане на омраза и агресия в обществото ни, както и за налагане на изкуствено разделяне на нацията. Разрушението никога не може да бъде алтернатива, то не води към напредък и прогрес, а ни връща в мрачни времена. Търсенето на символика с изгарянето на знамето на БСП насажда омраза, ненавист и е груб опит да възвеличаваш себе си, чрез унищожението на другия.
Настояваме
политическите партии, за които демокрацията е не само дума, да се разграничат от този позорен акт.
Нека се противопоставим на подобни грозни действия, които са не просто израз на омраза или незнание, но и на духовното падение на нацията. Нека никога не забравяме, че след огъня на омразата остава само пепел“, се казва в декларацията на БСП.
Днес извънредно заседава Парламентът.
Заседанието му е от 14 ч.
Единствената точка в дневния ред е разглеждането на въпроса за провеждане на
референдум относно промяна на изборните правила.
Президентът Росен Плевнелиев предложи три въпроса за референдум – да има ли мажоритарен вот, да се разреши ли електронното гласуване и да се въведе ли задължително гласуване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!