П резидентът Росен Плевнелиев обяви, че свиква първо заседание на новото 43 Народно събрание на 27 октомври от 14 ч.
Това стана след среща с парламентарно представените партии, в която участваха Цецка Цачева и Румяна Бъчварова от ГЕРБ, лидерът на БСП Михаил Миков и говорителя на партията Атанас Мерджанов, Йордан Цонев и Алиосман Имамов от ДПС, Румен Йончев и Светлин Танчев от „България без цензура”, Меглена Кунева, Корман Исмаилов и Божидар Лукарски от Реформаторския блок, Румен Петков и Кирилл Цочев от АБВ, Красимир Каракачанов от Патриотичния фронт, председателят на „Атака” Волен Сидеров.
Плевнелиев обясни, че на база на конституционните му правомощия за него е било много лесно сам да определи датата за първото заседание на новия парламент. По Конституция президентът е задължен да свика заседанието най-късно месец след избирането на новото НС.
"Искам като държавен глава и аз да дам пример за диалог, за конструктивен подход и да търсим заедно решения.
Търсихме максимално съгласие, дебатирахме, защото вярвам, че трябва да оставим този тон на противопоставяне и на агресия в миналото, имаме да решаваме важни задачи в държавата", заяви президентът.
Той отбеляза, че някои от партиите са предпочитали НС да бъде свикано на 22 октомври, други са дали аргументи за по-късни дати. За мен 27 октомври е добрата дата и искам с нея да бъде разбран и моят аргумент, че има много спешни задачи за вършене, но най-важната е 43-тото НС да тръгне с летящ старт, добре подготвени решения, а не да има проблеми и неразбирателство.
"Има много работа за вършене. Става въпрос за това да се намери консенсус за ръководство на НС, решения за комисиите, ръководствата им, да се структурират парламентарните групи”, обясни държавният глава.
Президентът заяви, че днес са били обсъдени и спешните действия, сред които въпросът с КТБ, както и мерки в енергетиката. „Всичко това не от гледна точка, че служебното правителство иска да свърши работата на следващото. Това не е негова задача. Дебатът има за цел да гарантираме плавен преход и добра стиковка в последните седмици на работата на новото правителство. Важно е 43 НС да се сформира по устойчив начин и да избере правителство, това означава, че спешните задачи пред държавата трябва да бъдат в добра координация”, каза още Росен Плевнелиев.
Той декларира, че няма да работи за създаването на каквито и да било формати на коалиции в президентството.
Президентът призова новия парламент да започне с приемането на
декларация за приоритети,
както и да се търси съгласие за реформи, които по думите му са необходими и неотложни.
Настояваме за възможно най-бързо свикване на Народното събрание,
заяви председателят на БСП Михаил Миков. Според него президентът има един месец да направи това, но има спешни неща, които трябва да се случат.
На въпрос дали БСП ще преосмисли своята позиция и ще подкрепи ГЕРБ в съставянето на правителство в името на баланса ляво-дясно, Миков заяви, че става все по-ясно, че това е невъзможно. "Да се структурира дясно мнозинство и да се върви напред", заключи лидерът на левицата.
Не сме съгласни с датата 27 октомври, която предложи президента, каза Румен Петков от АБВ на излизане от президентството след консултациите. Предложихме като оптимална дата 22 октомври, защото времевият порядък, който президента очерта ще хвърли евентуалното гласуване на правителството някъде през средата на ноември, обясни той.
„Настояваме Народна банка да предостави по съответния ред информация за състоянието на КТБ. Необходимо е банката да бъде възстановена час по-скоро. Ситуацията в енергетиката е не по-малко тревожна. 61% от българските граждани не могат да поемат ценовия удар в енергетиката. Искаме анкетна комисия, която да установи защо стигнахме до това положение и кои са стъпките от тук нататък. За КТБ останах с впечатлението,че всички политически сили са мнението,че там трябва да се отиде към процес на оздравяване”, каза Румен Петков.
Волен Сидеров напусна срещата, тъй като искането му тя да се предава пряко по различните медии не беше удовлетворено. „Според нас парламентът трябва да започне веднага. Нито една от партиите не подкрепи предложението ми за допускане на медиите по време на събранието, с което аз останах с впечатление, че те са за задкулисие и непрозрачност. Не знам дали ще ходя на консултациите с ГЕРБ, защото аз не знам какво те искат да вкарат. Там имаме същото условие - да бъдат допуснати медиите“, заяви Сидеров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!