П резидентът Росен Плевнелиев внесе в 43-тото Народно събрание предложение за произвеждане на национален референдум по основни принципи, свързани с изборните права на българските граждани, едновременно с местните избори на 25 октомври 2015 г.

След проведени консултации с парламентарно представените политически партии и коалиции, държавният глава отново предлага народните представители да вземат решение за насрочване на

национален референдум със следните три въпроса:

1. Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?

2. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?

3. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?

Президентът смята, че въпросите, които постави преди повече от година пред 42-рото Народно събрание, продължават да са актуални и днес, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Въпреки активната и широка подкрепа на гражданското общество, изразена чрез събирането на над 500 хил. подписа, предходният парламент отхвърли искането на гражданите и предложението на президента за провеждане на национален референдум по поставените въпроси.

„Въпреки че 42-рото Народно събрание не пожела да чуе волята на българските граждани по този въпрос, през изминалата година сме свидетели на интензивен и богат на аргументи дебат в обществото – каза президентът в обръщение към нацията. – Нашите сънародници искат да бъдат активни участници в процесите на взимане на решения в държавата, като се произнесат по съществени въпроси за това как функционира българската демокрация и изборният процес. Народът се отнася критично към състоянието, в което се намира българската политическа система, като посочва несъвършенствата на демократичния ред. (...) Българското гражданско общество е достатъчно „зряло“, за да се произнася пряко по важните за страната въпроси. Не една и две бяха кризите в годините на прехода. Най-новата ни история доказва, че когато политиците предизвикат нестабилност или сбъркат, именно енергията на гражданското общество излиза на преден план като коректив.

Българският народ не бива да бъде подценяван. Той трябва да бъде чут.

(...) Няма по-силен инструмент, с който да повишим доверието на гражданите от референдума! Използването на пряката демокрация е доказателство, че политиците служат на народа. Уверен съм, че ако засилим ролята на референдумите в нашия политически живот ще спечелят всички – и партиите, и гражданите и институциите“, каза президентът.

Той смята, че въвеждането на смесена избирателна система

съчетава предимствата на мажоритарната и пропорционалната система и намалява техните недостатъци.

„Намирам, че съчетаването на избори с референдум е добър модел, който да въведем сега, с надеждата да се използва и за в бъдеще. Възможността, която законът предоставя чрез механизма на преференциалното гласуване, е добра първа стъпка, но недостатъчна от гледна точка интереса на българския избирател да гласува за личности. Нужен е много по-силен, много по-отчетлив мажоритарен елемент. Трябва да засилим връзката между гражданите и техните избраници. Да дадем възможност гласоподавателят да избира народни представители, които имат ценности и идеи, които имат какво да кажат, а и има кой да ги чуе.

Като държавен глава заставам категорично зад многопартийната политическа система, която е едно от най-ценните постижения на нашия преход и в никакъв случай не бива да бъде отричана. Изрично подчертавам основополагащата роля на партиите в парламентарната демокрация като носител и представител на народната воля. Същевременно чрез въвеждане на „смесена избирателна система“, при която част от депутатите се избират мажоритарно, а останалите се избират с партийни листи, ще запазим партийното многообразие, но ще гласуваме и за личности“, каза Плевнелиев.

По отношение на въпроса дали да бъде въведено задължително гласуване на изборите и националните референдуми президентът посочва, че при задължително гласуване участие в избори и национални референдуми ще вземат и сънародниците ни, които по една или друга причина са се отчуждили от политическия живот. „Длъжни сме да намерим начин да приобщим към обществено-политическия живот и тях.

Колкото повече граждани изразят воля, толкова по-легитимни са изборните резултати и по-стабилни са институциите“,

подчертава държавният глава. Президентът напомня също така, че задължителното гласуване е инструмент, с който ще се противодейства на най-порочните практики – корпоративен, манипулиран или купен вот. „Само като повишим избирателната активност, ще намалим тежестта на контролираните гласове“, категоричен е държавният глава.

Във връзка с въпроса дали да бъде въведена възможност за гласуване дистанционно по електронен път на изборите и референдумите, президентът се обръща с призив за въвеждане на дистанционно електронно гласуване при съобразяване с изискванията на Конституцията. „Този начин на гласуване ще доведе до по-висока избирателна активност и повече хора ще се чувстват политически представени. Над 1,5 млн. наши сънародници зад граница, както и много граждани в страната, които не са безразлични какво ще е бъдещето на родината ни, ще могат много по-лесно да участват в избори и референдуми“, мотивира се държавният глава.

„Не съм съгласен милиони българи да бъдат изключени от обществено-политическия живот, само защото са свободни и са намерили реализация в чужбина. Сънародниците ни зад граница не са безразлични към случващото се в родината. Те имат отношение и мнение, като очакват да могат да упражняват конституционното си право на участие в избори и референдуми от всяка точка на света“, каза той в обръщението.

„Убеден съм, че ако избирателите кажат „да“ на електронното дистанционно гласуване, може да бъде намерено законодателно решение, което да гарантира тайната на вота, изразяването на лична воля и свободен избор. Ясно е, че това изисква време и не може да стане от днес за утре, но произнесат ли се гражданите в полза на електронното дистанционно гласуване, ще сме длъжни да работим, за да го въведем“, посочва президентът в мотивите си.

Държавният глава смята, че

няма по-силен инструмент от референдума, с който да бъде повишено доверието на гражданите.

„Използването на пряката демокрация е доказателство, че политиците служат на народа. Вярвам, че при добра регламентация и организация, този най-мощен инструмент на пряката демокрация може да направи политическата среда в страната далеч по-устойчива и стабилна“, подчертава още президентът Плевнелиев.

В мотивите си държавният глава отбелязва, че общественото очакване е референдумите да се превърнат в работещ инструмент за решаване на основни принципни положения. „Инициирайки допитване до народа, искрено се надявам да дадем път на референдумите и за в бъдеще, защото от всеки един от нас зависи да бъде активен, да има мнение и позиция как да подобрим демокрацията в България. Отговорност на народните представители е да създадат работещи законодателни решения след произнасянето на суверена“, заявява държавният глава.

„Произвеждането на референдума е единственият механизъм, след който можем да имаме задължително решение, обвързващо политиците. Това е средство за постигане на истинска и устойчива демокрация. Нека чуем позицията на суверена по тези въпроси и да го направим така, че да спестим средства, които плащаме чрез данъците си, като проведем националния референдум заедно с редовните местни избори“, апелира още президентът Росен Плевнелиев.

„Изборното законодателство беше често променяно в годините на прехода. За съжаление, много от тези промени отразяваха вижданията на една или друга управляваща политическа сила, отблъскваха другите, генерираха противоречия и като ефект обществено недоверие. Предлагам този референдум, защото няма нищо по-естествено от това да попитаме българския гласоподавател по какви правила иска да излъчи своите представители. Досега нямаме дори два последователни избора по едни и същи правила. Надявам се това да се промени. Най-сигурната рецепта за устойчивост и представителност на политическите решения е да питаме суверена. Нека избегнем политическите боричкания за някой глас в повече, нека приключим с непрестанните обвинения между управляващи и опозиция, като подсилим родната демокрация чрез всенародно допитване“,каза президентът.

По думите му едновременното провеждане на местни избори и референдум ще даде възможност да чуем хората с възможно най-малко допълнително натоварване на бюджета.

-Скъпа, реших никога повече да не се карам с теб. -Така ли, решил бил, а мен попита ли ме?  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Банката, в която „безплатно“ е на мода

Банката, в която „безплатно“ е на мода

Любопитно Преди 9 минути

ПроКредит Банк премахна основните такси за физически лица

"Можете да започнете с мен": Командирът на блокирания в Космоса полет призна вината си

"Можете да започнете с мен": Командирът на блокирания в Космоса полет призна вината си

Свят Преди 13 минути

Бъч Уилмор и Суни Уилямс се приводниха край бреговете на Флорида по-рано този месец, след като прекараха над девет месеца на борда на МКС

Най-малко трима загинали при израелски удар в Бейрут

Най-малко трима загинали при израелски удар в Бейрут

Свят Преди 49 минути

Мишена е бил боец на ливанското шиитско движение "Хизбула"

БезГранично: Топ 10 на университетите в Нидерландия, всичко за студента

БезГранично: Топ 10 на университетите в Нидерландия, всичко за студента

БезГранично Преди 1 час

Всичко, което трябва да знаете за кандидатстване, общежития и документи

Тръмп сравни присъдата на Льо Пен със собствените си съдебни дела

Тръмп сравни присъдата на Льо Пен със собствените си съдебни дела

Свят Преди 1 час

Той изрази и надежда, че Путин ще изпълни своята част от сделката

<p>Льо Пен: Ще продължа да се боря</p>

Марин Льо Пен: Няма да участвам в президентската надпревара през 2027 г., но ще продължа да се боря

Свят Преди 1 час

По думите ѝ, забраната да заема изборни длъжности е „политическо решение“

<p>Имен ден днес празнуват...</p>

Двама светци почитаме днес, кой има имен ден

Любопитно Преди 2 часа

На 1 април честваме паметта на преподобната Мария Египетска и на свети Аврамий Българин

Китай нарече тайванския президент "паразит"

Китай нарече тайванския президент "паразит"

Свят Преди 2 часа

Китайската армия заяви, че е започнала военни учения с участието на различни родове войски около Тайван

Израелският министър на финансите подаде оставка

Израелският министър на финансите подаде оставка

Свят Преди 2 часа

Решението на Бецалел Смотрич е в израз на протест

Огромно откритие в Мароко може да пренапише историята на Африка

Огромно откритие в Мароко може да пренапише историята на Африка

Любопитно Преди 3 часа

Тези открития представляват не само пробив в археологията, но и призив за преосмисляне на доминиращите исторически разкази

Deutsche Welle: Риск от изтичане на радиация заради дупката в Чернобил?

Deutsche Welle: Риск от изтичане на радиация заради дупката в Чернобил?

Свят Преди 3 часа

От седмици украинските власти търсят начини да затворят зейналата дупка в защитното покритие на повредения четвърти блок

<p>1 април: България губи един от най-добрите си автори</p>

1 април: България губи един от най-добрите си автори

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

10 интересни факта за Деня на шегата, които може би не знаете

10 интересни факта за Деня на шегата, които може би не знаете

Любопитно Преди 3 часа

Популярен и до днес, той се празнува от векове в различни култури, въпреки че произходът му остава загадка

Заради Тръмп ИТ браншът преосмисля кой ще наеме

Заради Тръмп ИТ браншът преосмисля кой ще наеме

Технологии Преди 4 часа

Квотните назначения вече не са популярна тема

Алекса спечели битката за София в “Sesame Турнири на волята”

Алекса спечели битката за София в “Sesame Турнири на волята”

Любопитно Преди 11 часа

Големият финал на спортното шоу ще се проведе в столицата на 24 април