Д ържавният глава Росен Плевнелиев обяви днес, че ще да свика извънреден Консултативен съвет по национална сигурност, "на който всички заедно - политическите партии и законодателната и изпълнителната власт, да можем да се обединим около пътя, по който да излезем от политическата криза, в която се намираме".
Той каза това на започналите днес консултациите с парламентарните партии - процедура, изисквана от Конституцията след оставката на кабинета. Първите консултации бяха с ГЕРБ.
Плевнелиев уточни, че след заседанието на КСНС ще стартира и конституционната процедура за връчване на мандати за съставяне на правителство.
"От вчера сме в политическа криза. Консултациите ще продължат през тази и през следващата седмица.
Утре продължаваме с БСП. През цялата следваща седмица продължаваме съответно с всички останали шест парламентарно представени политически сили", уточни Плевнелиев.
Кои министри се връщат в парламента
Как гласуваха оставката на Борисов, Радев ходи без охрана и още...
Той отбеляза, че "Конституцията ясно задължава държавния глава да потърси възможност чрез тези консултации
политическата криза да не прерасне в парламентарна криза"
Президентът отбеляза, че на консултациите ще се обсъжда възможно ли е в съществуващото Народно събрание да бъде намерена друга формула за съставяне на правителство; второ, ако това не е възможно - какви са потенциалните разумни дати или период за избори, и трето - какво още има да свърши НС - важно, неотложно и съществено за държавата, преди да се стигне до предсрочни парламентарни избори, ако се стигне до такива.
"Като държавен глава през последните две години с голямо задоволство, и не веднъж, имах възможност да посоча, ще продължа да го правя и пред народа, парламента, и пред всички, да посоча задоволството си, че в един много труден момент от историята на България, след едни не леки избори за 43-то НС, именно ръководството на ГЕРБ поехте отговорността за съставяне на правителство в един труден момент.
За тези две години резултатите са видими. Държавата се успокои, икономиката тръгна силно напред, от макрофинансова гледна точка държавата се стабилизира по един изключително впечатляващ начин, безработицата достигна рекордно ниски нива, стартираха се милиардни проекти за модернизация", каза Плевнелиев в началото на разговорите с премиера в оставка и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов и председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.
По Конституция първият мандат се връчва на най-голямата по численост парламентарна група, вторият – на втората по численост, а третият по избор на държавния глава. ГЕРБ обяви, че ще върне мандата, след което Плевнелиев трябва да го даде на БСП, но и Корнелия Нинова заяви, че ще го откаже. Засега вероятно и патриотите няма да се възползват от възможността да сформират кабинет в рамките на сегашния парламент.
В такъв случай
президентът трябва да назначи служебен кабинет.
Все още не е ясно дали настоящият държавен глава Росен Плевнелиев ще реди служебното правителство или това ще направи наследникът му Румен Радев, който ще встъпи в длъжност през януари.
Вчера в парламента премиерът в оставка Бойко Борисов призова Румен Радев и Илияна Йотова да "поемат своята нова функция, дадена им от озбора на хората. Направете служебно правителство, което да изкара до изборите".
Преди дни президентът Росен Плевнелиев вече отправи искане до Конституционния съд за тълкуване – дали в последните три месеца от своя мандат държавният глава насрочва нови парламентарни избори, без да е разпуснал Народното събрание.
До оттеглянето на правителството се стигна след загубата на ГЕРБ на президентските избори - на втория тур кандидатът им Цецка Цачева загуби с над 23% разлика от независимия ген. Румен Радев, подкрепен от БСП. В изборната нощ Борисов заяви, че ще подаде оставка и ще върне мандата, който президентът връчва на първите по големина парламентарни групи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!