М инистърът на правосъдието Христо Иванов обяви от парламентарната трибуна, че подава оставка.
Той обяви решението си след гласуването на текстове по промените в Конституцията, засягащи разпределението на квотите в двете колегии на Висшия съдебен съвет – съдийска и прокурорска. По предложение на АБВ, подкрепено от ресорната комисия в парламента, беше променено договореното през юли съотношение на квотите.
„Аз се обърнах към вас преди гласуването, че става дума за ценностен въпрос. Гласуването ясно показа по този въпрос какво е мнозинството.
И символично, и политически отправихме послание за това, че независимостта на съда не е достатъчно ценена“,
каза Иванов.
„Това гласуване стана важна, голяма и символична стъпка към съмнението за това, че в България все повече може да се говори за върховенство на главния прокурор. Поради което
с голямо облекчение мога да обявя, че повече няма да упражнявам правомощията на министър
на правосъдието и ще направя всички възможни стъпки за своето оттегляне“, каза Иванов.
По-късно, след среща с премиера Бойко Борисов, Христо Иванов обяви, че министър-председателят е приел оставката му. На излизане от Министерския съвет Иванов коментира, че така се слага точка на тази част от историята. Той беше придружен от тримата си заместници - Андрей Янкулов, Петко Петков и Вергиния Мичева, които също са депозирали оставките си.
Междувременно съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок
Радан Кънев обяви, че вече е опозиционен депутат
и е уведомил за това премиера Бойко Борисов, съобщи БНР.
В началото на дебатите за разпределението на парламентарната и магистратската квота в бъдещите две колегии на ВСС министър Иванов призова депутатите да подкрепят приетите на първо четене съотношения. 204 народни представители от всички парламентарни групи с изключение на РБ и 3 независими гласуваха за ревизирания от ресорната комисия в НС вариант. А именно, прокурорската колегия да се състои от 11 души, като ще има един избраник на парламента по-малко, т.е. петима, а не шест, както беше гласувано на първо четене. Останалите членове на прокурорската колегия ще са шест – четирима избрани от прокурорите, един – от следователите, плюс главния прокурор, така съотношението между парламентарна и прокурорска квота става 5 на 6.
На този вариант държаха ДПС и АБВ, според тях паритетът, който бе приет на първо четене след т.нар. „исторически компромис“, застрашавал независимостта на прокуратурата.
В съдебната колегия пък депутатите приеха да има 14 души – шестима избрани от съдиите, шестима от парламента плюс двамата председатели на върховните съдилища.
"Министър Христо Иванов имаше и все още има подкрепа на парламентарната група на ГЕРБ,
ние сме го доказали няколкократно", коментира пред журналисти Цветан Цветанов, председател на ПГ на ГЕРБ.
„През последните дни бяха направени много консултации. Най-съществени бяха консултациите, които бяха направени във формат парламентарно мнозинство – ГЕРБ, РБ, ПФ, АБВ. Позицията на ПФ и АБВ изцяло подкрепяше решението на комисията, което беше гласувано миналата седмица и в никакъв случай механичният сбор между ГЕРБ и РБ не можеше да промени нищо в това гласуване”, посочи Цветанов.
По-добре късно, отколкото никога - той беше спънка за развитието на реформата в съдебната власт,
коментира лидерът на АБВ Георги Първанов. "АБВ няма никакви претенции за този пост. Нашата битка е била за принципи, ценности”, каза още той.
По думите на Пъърванов резултатът от днешното гласуване е плод на разумен и добър диалог. „Диалогът като метод на работа в парламента победи. Това е успех на една друга политическа култура, която приобщава и хората от управляващата коалиция, и от опозицията", смята Първанов.
Очаквам Коледа и по-хубав коледен подарък не бих могъл да си направя,
коментира пред журналисти в кулоарите на парламента Иванов, малко след като обяви, че подава оставка.
На въпрос кога е взел решение, че трябва да подаде оставка, той заяви, че още в първия ден, когато се е заклел.
„Казах, че поемам този пост, за да свърша конкретни неща и кауза. Голяма част от тези неща се реализират, но за мен въпросът, който поставих от трибуната, е ценностен дали в България политическата система може да постави интересите на независимостта над съда, над зависимостта си под различни форми от свръховластената фигура на главния прокурор. Както и заради цялостната ситуация в последните седмици,
мисля, че няма да има политически ресурс за провеждане на реформа оттук нататък
и сега ще си подам оставката пред премиера“, заяви Иванов и допълни, че веднага ще му я връчи.
„Благодаря на всички политически сили за подкрепата и за работата, която сме свършили сега и дотук. Не е личен въпрос дали аз съм предаден,
въпросът е в една кауза, която беше дефинирана.
Оттук нататък следват важни решения да се вземат за това дали наистина ще се продължи в тази посока, която очертах. Надявам се, че моята оставка ще послужи за преосмисляне от някои хора на тази посока. Единствената ми емоция е огромно облекчение“, категоричен е Иванов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!