Д ецата ни няма да ни простят, ако не отворим досиетата КТБ, каза президентът Росен Плевнелиев в обръщение към Народното събрание.
„Ако ги превърнем в новата златна мина за изнудване на политици, както досиетата на Държавна сигурност досега, ще бъде стратегическа грешка за държавата. Ако се разкрие истината за нерегламентирана връзка на политици с КТБ, подмененият преход на България ще приключи, а истинският ще започне. Българската държавност ще направи смел скок напред в морален аспект. Ако се замете истината за КТБ, подмененият преход ще продължи”, подчерта държавният глава.
„БНБ, КФН, НАП, Прокуратурата, Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси са длъжни да координират действията си
и да си свършат работата докрай. Това означава пълен преглед на активите, оценка на кредитите и обезпечения по тях кредит по кредит чрез български и международни одитори, да се оцени дали има и колко е голяма дупката в тази банка”, посочи Плевнелиев.
Според него български и международни одитори трябва да оценят дали има и колко е голяма дупката в КТБ. Ако има такава, трябва да се установят къде са отишли парите, къде и кой е крайният получател и да му се потърси отговорност, смята Плевнелиев.
Държавният глава заяви, че се надява Народното събрание да се произнесе възможно най-скоро по кадровия проблем в БНБ.
"Днес имаме подуправител, който отговаря за банковия надзор, но той, освен че е обвиняем, е и в отпуска именно по време на проблем с голяма банка. От друга страна управителят на БНБ декларира готовност да подаде оставка. Надявам се НС да преодолее тази нестабилност и да се произнесе възможно най-скоро по кадровия проблем в БНБ", отбеляза Плевнелиев.
Президентът призова депутатите да намерят съгласие и да дадат своя принос към процеса на преодоляване на настоящата криза. "Убеден съм, че всеки един от нас съзнава своята отговорност в настоящата ситуация и вярвам, че ще вземете правилните решения, защото те не се отнасят само до работата на служебното правителство, а засягат самото функциониране на държавата, като се отразяват върху институциите, икономиката и гражданите", каза още държавният глава.
Предсрочните избори не са оправдание за бездействие. От днес до 6 август институциите трябва да продължават да изпълняват съвестно и отговорно своите задължения. Имаме още какво да свършим, каза президентът.
Сред най-важните задачи, които НС може да реши през следващите дни, са
актуализация на бюджета и този на НЗОК.
"Тази актуализация е задължителна, за да се позволи на гражданите да не понесат допълнителни негативи", каза президентът и поиска експертна оценка дали е необходима подобна актуализация.
„Тази актуализация е наложителна, за да позволи на всички институции, на болниците, на общините, на всеки един гражданин да не понесат допълнителни негативи от политическата нестабилност в страната”, посочи Плевнелиев.
„Началото поставихме с договорените на Консултативния съвет за национална сигурност на 17 юни в пълен консенсус решения. Последваха поредица от конфронтации. Договорихме дата за избори, около която всички се обединиха. Надявам се заедно с политическите сили да извървим конституционната процедура, така че да бъде спазена договорената дата за избори – 5 октомври, а на 6 август да бъде разпуснато 42-то Народно събрание и да бъде назначено служебно правителство”, заяви Плевнелиев.
Доходи, безработица, пенсии, демография са основните проблеми пред обществото ни, каза той. По думите му е особено важно правилното приоритизиране днес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!