П резидентът Росен Плевнелиев сезира Конституционния съд (КС) с искане решението на Народното събрание от 19 юни 2013 г., с което Парламентът отмени избора на председател на Държавна агенция „Национална сигурност“ от 14 юни 2013 г., да бъде обявено за противоконституционно, съобщиха от пресцентъра на държавния глава.
Според Плевнелиев решението на Народното събрание е в противоречие с основни принципи, предвидени в Конституцията.
"Конституцията и законите на страната въвеждат мандатност за публични органи, с което създават защитен механизъм на демокрацията. Мандатът на орган не може да бъде прекратен предсрочно на база субективна преценка. Той може да бъде прекратен предсрочно само на основания, предвидени в Конституцията или закон. Такива основания в случая няма", се казва в съобщението.
Президентът отправи и искане пред КС да бъде дадено
задължително тълкуване от кой момент се прекратяват пълномощията на народен представител,
когато той бъде избиран от Парламента на друга длъжност и е встъпил в тази длъжност с полагане на клетва.
Според държавния глава, в съответствие с духа на основния закон, следва да се приеме, че решението на Народното събрание, с което Парламентът избира свой член на друга държавна длъжност, след като има и волеизявление на народния представител за това, е основанието за прекратяване на пълномощията му като депутат.
Президентът обяви намерението си да сезира КС заради казуса "Пеевски" преди малко повече от седмица.
На 8 октомври Конституционният съд официално реши, че Делян Пеевски остава депутат. В становището си съдиите записаха, че съдът "отхвърля искането на 96 народни представители от 42-то Народно събрание за предсрочно прекратяване пълномощията на народния представител Делян Славчев Пеевски, избран с листата на Движението за права и свободи в 13-ти многомандатен избирателен район, на основание несъвместимост на положението му на народен представител с изпълнявана друга държавна служба – председател на Държавна агенция „Национална сигурност"... Искането на народните представители не получи изискуемата подкрепа на повече от половината (най-малко 7 гласа) от всички съдии в КС, поради което беше отхвърлено".
До съдебния спор се стигна,
след като Пеевски беше избран за председател на ДАНС, но в Парламента не беше гласувано освобождаването му като депутат. Затова в края на юни от ГЕРБ внесоха в Конституционния съд искане за установяване на несъвместимост и прекратяване на пълномощията на Делян Пеевски като народен представител.
На 11 октомври Реформаторският блок поиска президентът Росен Плевнелиев отново да сезира КС по казуса. Реформаторите заявиха, че са твърдо убедени, че Пеевски не може да се върне на депутатския си пост, станал веднъж шеф на ДАНС. Формацията настоя за обявяване на противоконституционно второто решение на парламента за отмяна на избора на Пеевски.
На 23 октомври пък студенти окупираха 272 аудитория на СУ "Св. Климент Охридски" в протест срещу проф. Димитър Токушев, председател на Конституционния съд и преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет. Окупацията продължава и днес и се разпространи и в други университети.
Днес, след обявяването на решението на президента,
Реформаторският блок излезе с декларация в негова подкрепа.
"Това искане дава шанс не само конкретният случай да бъде решен в съответствие с Конституцията, но и за решителна стъпка в посока на налагането на правилата и по отношение на властимащите", пише в текста ѝ.
"Законосъобразното решаване на този казус надхвърля индивидуалните му измерения. Неслучайно той стана символ на всичко, което възмущава българските граждани в управлението на страната и се превърна в знак за сливането на политическа, икономическа и медийна власт в безпринципни коалиции, преследващи единствено лично обогатяване. Казусът се превърна в символ и на задкулисното управление, което гражданите на България нарекоха фасадна демокрация и управление на мафията", се посочва в документа.
"Законосъобразното решаване на този казус е шанс българските граждани да започнат да възстановяват вярата си, че постигането на справедливост е възможно през държавните институции".
"Реформаторският блок още веднъж заявява позицията си, че с първоначалното си решение Конституционният съд не отговори на ключовите въпроси по този казус. Искането на Президента е насочено именно към тях", се казва в декларацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!