Д ържавният глава Росен Плевнелиев отправи искане до Конституционния съд за тълкуване на разпоредби от Конституцията, след като днес премиерът Бойко Борисов подаде оставката на кабинета. Причината - провал на втория тур на президентските избори, на които кандидатът му Цецка Цачева загуби с близо 23% след ген. Ръумен Радев.
Вижте победителите от изборната нощ, както и първата дама, в снимки
"Министерският съвет ще продължи да изпълнява функциите си до избирането на ново правителство и ще осигури приемственост в управлението на страната", пише в депозираната в парламентарното деловодство оставка.
Кой ще управлява след оставката на Борисов
Борисов с оставка - какво следва
Бойко Борисов: Подавам си оставката
В тази ситуация президентът трябва да връчи мандат за съставяне на нов кабинет в рамките на сегашното Народно събрание - първо на най-голямата парламентарна група, после на следващите две. ГЕРБ и БСП в изборната нощ обаче заявиха, че ще върнат мандата. Следва съставяне на временно правителство, с което са свързани и въпросите на сегашния държавен глава, който предава властта през януари.
Вижте срещата между настоящия президент и следващия държавен глава в снимки
Президентът отправи искане до Конституционния съд за тълкуване - дали в последните три месеца от своя мандат държавният глава насрочва
нови парламентарни избори, без да е разпуснал Народното събрание.
Държавният глава се обръща към Конституционния съд, за да се избегне противоречивото тълкуване на Конституцията и да се предотврати вакуум в конституционната система.
По-рано той се срещна с наследника си на "Дондуков" 2
Основният закон предвижда възможност в чл. 99, ал. 7, при която депутатите в действащо Народно събрание не могат да постигнат съгласие да формират правителство. Когато трите опита някоя от парламентарните групи да състави правителство са неуспешни и това се случва в последните три месеца от мандата на действащия президент на Републиката, тогава държавният глава съставя служебно правителство, но не разпуска парламента.
Съществуват различни мнения в общественото пространство
и в правната литература по отношение на продължението на процедурата по смисъла на чл. 99, ал. 7 от Конституцията. Първата теза е, че през последните три месеца от мандата си президентът не може да разпусне Народното събрание и не може да насрочи нови избори, а в неговата компетентност е само да назначи служебно правителство. Втората теза е, че през последните три месеца от мандата си държавният глава не може да разпуска Народното събрание, но назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!