К ато начало на кандидат-президентска кампания определиха депутати и от опозиция, и от подкрепящите кабинета, намерението на Росен Плевнелиев да атакува в Конституционния съд текстовете от новия Изборен кодекс.
Очаква се дори това да стане до часове.
Отхвърленото вето вчера беше основна тема на разговори в Народното събрание в днес.
Депутатите отхвърлиха вчера ветото на президента върху текстовете от Изборния кодекс, уреждащи гласовете в чужбина, със 135 гласа „за", 27 депутати гласуваха "против", а трима се въздържаха. „За” преодоляването на президентското и в подкрепа на текстовете от закона гласуваха 80 народни представители от ГЕРБ, 12 от Реформаторския блок, 17 от Патриотичния фронт, 14 от Българския демократичен център, 11 от „Атака” и 1 независим депутат.
Шефът на Правната комисия, която във вторник пусна ветото на Плевнелиев - Данаил Кирилов, призова стопанинът на "Дондуков" 2 да изчака новите текстове и ако тогава има причина, да сезира КС.
„Трябва да се изчака,
за да няма един кух ход
и да се образува дело, което скоро ще остане без предмет”, каза Кирилов.
От БСП и ПФ пък предположиха, че президентът дава старт на предизборна кампания. Според тях обаче при този разнобой между него и ГЕРБ той нямало да е кандидатът на управляващата партия.
Още с налагането на ветото патриотите заподозряха Плевнелиев в търсене на подкрепа от ДПС за кандидат за президент.
"Очевидно сме свидетели на
тотален разрив в отношенията между президента и ГЕРБ",
която го издигна и го направи президент, каза Жельо Бойчев от левицата.
От своя страна и омбдусманът Мая Манолова заяви, че ще изчака новите текстове и тогава ще прецени дали да подаде жалба.
„Поведението на народното представителство е обидно за българските граждани,
които живеят в чужбина. Политици от различни цветове се срещнаха в институцията на омбудсмана с представители на наши сънародници зад граница, съгласиха се с техните аргументи, поеха ангажимент да се съобразят с тях и в пленарната зала и не удържаха на думата си", припомни срещата, организирана от нея.
По-рано Красимир Каракачанов обяви, че ПФ предлага до 35 секции за всяка една държава по света, извън консулствата и посолствата. Ще бъде намалена бройката на хората, които могат да помолят да бъде открита такава секция – от 100 на 60 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!