Парламентът прие днес декларация, осъждаща насилствената асимилация на българските мюсюлмани.
Проектът бе внесен от Иван Костов и група народни представители и бе приет със 112 гласа "за", нула "против" и трима "въздържали се" - и тримата са депутати от "Коалиция за България".
От името на ДПС Лютви Местан заяви подкрепа за декларацията. Той определи допускането за обсъждане на декларацията от страна на ГЕРБ като оптимистичен знак.
В документа е посочено, че депутатите осъждат категорично асимилационната политика на тоталитарния комунистически режим спрямо мюсюлманското малцинство в България, включително и т. нар. Възродителен процес.
Според документа
прогонването на над 360 хил. български граждани от турски произход през 1989 г. е форма на етническо прочистване,
извършено от тоталитарния режим.
Депутатите призовават българското правосъдие и главния прокурор да направят всичко необходимо да бъде приключено делото срещу виновниците за т. нар. Възродителен процес. Опитът той да се покрие с давност прехвърля вината от конкретните виновници върху целия български народ, е записано в документа.
В преамбюла на декларацията е посочено, че народните представители изразяват огромното си съжаление за това, че в продължение на 20 години българската правосъдна система не е съумяла да накаже виновниците за опита за насилствена асимилация на българските мюсюлмани.
Депутатът от ДПС Тунчер Кърджалиев заяви от парламентарната трибуна, че ако се задава въпросът защо точно сега се предлага тази декларация, "при определена дистанция от времето, емоциите са преодолени или поне - балансирани".
Друго предимство е, че преходът на българската държава е изживял този детски период, демокрацията е укрепнала, и условията за адекватна оценка на тези събития са налице, отбеляза Кърджалиев.
Не трябва да забравяме и друг факт - че страната ни е припознала и прегърнала една богата, по-добра ценностна система - тази на ЕС, и този факт ни улеснява и същевременно - задължава, допълни той.Нашата оценка за този процес - той не е просто 1984 - 1989 г., той е започнал още през 50-те и 60-те години на миналия век, посочи депутатът от ДПС.
"Този опит за насилствена смяна на имена посява омраза между хората и мултиплицира насилието. Стига се до нещо невиждано в европейската, а може би и световната история - депортиране на над 360 хил. души от България. Според архивите на МВР през този период физически са унищожени 617 човека", каза Кърджалиев.
Той определи
приемането на тази декларация като един исторически акт на Народното събрание,
приключващ един лош период.
"Тази декларация ще е добър пример за демонстриране на необходимостта за недопускане на междуетническа неприязън, акт в полза на интегритета на българското общество.
С последната точка ние подчертаваме, че при такива престъпления няма давност. В крайна сметка тази декларация ще опровергае по категоричен начин онези балкански песимисти, които твърдят, че като поживееш няколко десетилетия на Балканския полуостров, губиш вярата си в справедливостта, в доброто и дори в Бог", каза Тунчер Кърджалиев.
Иван Костов подчерта при депутатите, че осъждането на асимилационната политика може да стане по един начин - "решително разграничаване, посочване на виновните, и по този начин - завършване на един исторически процес по благоприятен за нацията начин".
"Това, което проведе режимът на Живков, беше опит за асимилация, съпроводен с депортиране или принудително принуждаване да бъдат изселени хора с български произход. По този начин те бяха лишени от основните си човешки права", каза Костов.
"Това е въпрос на българското общество, на българската държава, на нас - като наследници на тази държава, който ние трябва да приключим по този начин. Освен това, трябва да наречем с истинската международна дефиниция това, което е направено - това е опит, донякъде половинчато неуспешен, за етническо пречистване", категоричен бе Иван Костов.
"Нашата справка показа, че практически делото срещу виновниците не е спряно,
тече и в момента и се води от Военна прокуратура, но има поставено неизпълнимо условие от съда. Трябва да призовем главния прокурор и съда да направят необходимото, за да се завърши делото.
Прокуратурата да изгради обвиненията си на базата на съществуващите свидетелства и след това това дело да бъде завършено.
По наша информация към момента обвиняем по делото остава само Георги Атанасов и по този начин процесът виси в едно обвинение, а ние говорим за виновници", допълни Иван Костов.
Делото срещу членове на някогашното Политбюро на ЦК на БКП за насилствената асимилация на българските турци, което започна преди 20 години, беше съзнателно и целенасочено провалено.Българският съд тогава открито се подигра,
защото поиска хилядите жертви да свидетелстват лично. Последните промени в Наказателния кодекс (НК) предвиждат, че не е нужно всички пострадали да се явят да дават показания в съда, а само част от тях.
Българската прокуратура не пожела да заведе дело срещу очевидните виновници от върхушката на БКП за депортацията на повече от 300 000 български граждани, макар документи за престъплението да има в архивите.
През декември 2010 г. Народното събрание не успя да приеме предложението на Синята коалиция в програмата на парламента да бъде включен проект за декларация, с която се осъжда насилствената асимилация на българските мюсюлмани. Против бяха депутатите от ГЕРБ и "Атака".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!