Е вропа критикува съдебната система на България. В представеният днес в Брюксел мониторингов доклад на Европейската комисия се посочват сериозни системни проблеми и съмнения за независимостта на съдебната власт.
Акцентът на критиките по отношение на напредъка на реформите през изминалата година пада върху прокуратурата и Висшия съдебен съвет. Очаквано в него влезе скандалът, станал известен като „Яневагейт”, съобщава Нова.
Бавният напредък в борбата с корупцията по високите етажи на властта и по делата, свързани с организираната престъпност, продължава да подкопава общественото доверие в способността на българските органи да гарантират правосъдие, заявяват от Европейската комисия.
Докладът е в две части. Едната е по-кратка и е с политически заключения. Другата представлява технически преглед на свършеното и това, което не е направено през 2015 година.
Открояват се обаче ясните препоръки за независима проверка на прокуратурата и за независима оценка на дисциплинарната практика на настоящия ВСС от 2012 г. досега.
Девета поредна години откакто влязохме в клуба на европейското семейство, Брюксел продължава да ни наблюдава и оценява.
По отношение на случая „Яневагейт” Европейската комисия отчита, че ВСС и прокуратурата са се задействали едва след външен натиск като преди да се заемат със съдържанието, касаещо търговия с влияние, са насочили внимание по автентичността и законността на записите.
Въпреки това съдържанието на записите повдига въпрос за независимостта на съдебната система и Брюксел препоръчва независима проверка на прокуратурата и безпристрастно разследване на обвиненията за корупция по високите етажи на властта.
В доклада се изразява съжаление, че не бе реализирана реформата на съдебната система и антикорупционен закон и се настоява през 2016 г. да бъдат създадени ясни стандарти за дисциплинарни наказания на магистрати и съдии.
За девета поредна година Брюксел напомня, че няма дела за организирана престъпност и корупция на високо ниво, които да са завършили с присъди. Комисията препоръчва и промени в закона за конфискация на незаконно придобито имущество.
При представянето на доклада заместник-председателят на Европейската комисия Франц Тимерманс заяви, че “2016-та трябва да бъде годината, през която българите ще усетят действителен напредък”.
„През изминалата година България предприе някои важни стъпки, за да върне реформите на дневен ред. Сега е време да се премине към следващия етап, като стратегиите за съдебна реформа и за борба с корупцията бъдат последвани от действия и доведат до конкретни резултати. Приетото изменение на Конституцията на страната, направено с оглед на реформата на съдебната система, което потвърждава политическата воля за изпълнение на стратегията за тази реформа, трябва бързо да бъде последвано от приемането на оставащите законодателни инициативи”, каза той.
В същото време докладът за Румъния, представен паралелно с този за България, е като цяло позитивен.
И двете страни се надяват следващият доклад по механизма за сътрудничество и проверка, който ще бъде публикуван в края на тази година, да е последен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!