Н е бих искал да правя такава връзка. Иска ми се да няма такава връзка и имам уверение от страна на Европейската комисия, че няма връзка между спрените преди дни европейски средства и проекта "Южен поток".
Това заяви премиерът Пламен Орешарски, цитиран от БГНЕС, по време на блиц парламентарния контрол в Народното събрание.
Премиерът призна, че около "Южен поток" има различни тези по отношение на ползата и вредата от проекта. Това е голям проект и това е нормално, коментира още той.
Реализацията на проекта "Южен поток" в рамките на европейското законодателство би било полезно за нашата страна, заяви Орешарски
Той се е запознал вчера с наказателната процедура във връзка с "Южен поток", като най-общо Европейската комисия има бележки по начина на провеждане на търга за изпълнител и по несъответствие на договора между България и Русия на Третия енергиен пакет.
Премиерът гарантира, че страната ни гледа сериозно на коментарите на ЕК и ще проучи внимателно бележките, ще подготви необходимите отговори, ще стартира корекционни мерки и ще се ползва активно от подкрепата на експерти на ЕК.
Грешки и нередности по Оперативна програма "Околна среда" и Оперативна програма "Регионално развитие" се откриват във всяка година от програмния период, но те сякаш са съсредоточени най-много в периода от 2010 до края на миналата година,
каза министър-председателят Пламен Орешарски в отговор на питане на народния представител Лиляна Павлова и добави, че не иска да политизира темата. Той отбеляза, че в съобщението на Комисията се посочват 5 проекта, при които има нередности.
Три от проектите са на Бургас, един на Асеновград и един на МВР. Реализацията на проекта на МВР обхваща три кабинета и министри - започнал е при Цветанов, довършен е при служебното правителство, а е разписан при сегашния министър на вътрешните работи.
Предстоят още одити и имам притеснения, но не можем да направим нищо за миналото, каза министър-председателят. Той обаче добави, че това, което може да се направи сега, е да се укрепват системите за финансово управление и контрол, които от самото начало не са били в добра кондиция. По думите му и днес не може да им се сложи отлична оценка.
По отношение на предвидения заем, премиерът заяви, че финансирането на бюджета е обсъждано миналата година
"Днес сте обсъждали един инструмент, днес по същество сте обсъждали техниката. От 18-19 век държавните съкровища перманентно емитират дългове, за да погасяват излизащи в падеж дългове и съм изненадан, че точно от средите на ГЕРБ идват тези критики.
Убеден съм, че не го разбирате сега този факт. Би трябвало да е ясно за всички, че се гледа нетното увеличение на дълга, а не вземането на заем, за да се погаси стар заем", коментира Орешарски.
Емитирането на облигации в размер на 1,49 млрд. евро на един или на повече траншове бе обсъдено на заседание на комисията по бюджет и финанси в парламента
В бюджета за тази година беше одобрен лимит на външния дълг, който може да се емитира, в който влиза и дълг, който може да бъде получен от Европейската инвестиционна банка за следващия програмен период, каза пред депутатите от комисията министърът на финансите Петър Чобанов. Това, което остава извън дълга от ЕИБ, е в рамките на планираното, добави той.
Чобанов посочи пред комисията, че със свои решения МС е направил необходимото за започване на процедурата и тя е необходимо да се ратифицира и от парламента. Като цяло емитираният дълг ще бъде използван за рефинансиране на емисията държавен дълг, която падежира в началото на следващата година в размер на около 1,6-1,7 млрд. лв., и за покриване на дълг през тази година.
Максималният срок на облигацията е до 15 години, като се дава възможност за дългосрочно финансиране при текущите ниски лихви, каза Чобанов. Той отбеляза, че в момента обстановката е благоприятна за емитиране на дълг, а сложната ситуация в Украйна до момента не е оказала влияние върху пазарите. Заради текущата политика на Централната европейска банка за поддържане на ниски лихви търсенето на облигационна доходност е голямо, а лихвите по облигациите са ниски, посочи министърът на финансите.
Чобанов каза, че оценките на международни авторитети са, че до 2017 г. България ще остане сред държавите с най-нисък външен дълг. Наблюдава се непрекъснато намаление на доходността на държавни облигации, което означава, че пазарите възприемат страната ни като нискорискова, отбеляза Чобанов и допълни, че България се нарежда до страни като Литва и Латвия, които са с по-висок кредитен рейтинг в сравнение със страни като Румъния, Унгария и Хърватия например.
Менда Стоянова (ГЕРБ) пожелава успех на облигацията, защото по думите й тя трябва да получи възможно най-ниски лихви, тъй като ще се плаща от целия народ в следващите години. Стоянова и други депутати от ГЕРБ обаче изразиха опасения от увеличаването на бюджетния дефицит, който трябва да се покрива с държавен дълг.
В хода на дискусията Петър Чобанов отбеляза, че това, че дългът се ратифицира сега от парламента, не означава, че веднага ще се премине към емитиране на облигацията, а ще се изчака най-добрият момент за това.
В отговор на депутатски въпрос министър Чобанов заяви, че в края на следващата седмица се очаква оценка от рейтинговите агенции за цялостното състояние на държавата и тази оценка ще бъде много важна за емитирането на облигацията.
В хода на дискусията той отбеляза, че това, че законопроектът за емитирането на дълг ще се ратифицира сега от парламента, не означава, че веднага ще се премине към емитиране на облигацията. Ще се изчака най-добрият момент за това според състоянието на пазарите, каза Чобанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!