Б ългарската кандидатура за еврокомисар Кристалина Георгиева има големи шансове да стане Върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи, предрича в свой коментар Би Би Си.
На 30 август държавните и правителствените ръководители на държавите-членки на Европейския съюз трябва да номинират кандидати за нов състав на Европейската комисия, председател на Европейския съвет и Върховен представител.
Като шеф по външната политика г-жа Георгиева отговаря на изискванията на Източна Европа, казва Павел Свидлицки от мозъчния тръст „Отворена Европа“ пред авторитетната медия.
Според Би Би Си отношението към Москва и кризата в Украйна, както и настояването на новите страни-членки най-после да имат свой представител сред висшите европейски постове, ще бъде важен фактор при избора на председател на Европейския съвет и на шеф на европейската дипломация.
По-рано днес българското правителство одобри позицията на страната за предстоящия извънреден Европейски съвет и обяви официално, че ще защитава кандидатурата на Георгиева за Върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката за сигурност.
Основен конкурент на Кристалина Георгиева ще бъде италианският външен министър Федерика Могерини, но българската кандидатура има по-добри шансове и предложението на Рим може пак да бъде отхвърлено. Миналия месец Могерини не беше одобрена от Европейския съвет, тъй като много от лидерите от Източна Европа изразиха опасения, че тя е твърде приятелски настроена към Русия.
Британската медия изтъква, че други двама силни претенденти за поста на Върховен представител, външните министри на Полша и Швеция Радослав Шикорски и Карл Билд, също могат да отпаднат. Полякът може да получи поста на еврокомисар по енергетиката, прогнозира Би Би Си, докато Билд също като Шикорски може да се окаже твърде амбициозен и твърде прям спрямо Русия за вкуса на някои европейски лидери.
Върховният представител на ЕС се избира от Европейския съвет с квалифицирано мнозинство, със съгласието на председателя на ЕК. Мандатът му е пет години, по подобие на този на останалите комисари.
Встъпването в длъжност на новата Европейска комисия е предвидено за 1 ноември 2014 г., а на новия председател на Европейския съвет – на 1 декември 2014 година.
На днешното си заседание Министерският съвет е одобрил и проект на позиция на българската страна за участие в неформалното заседание на Съвета „Общи въпроси“ на 28 и 29 август в Милано. Основните теми в дневния ред на Съвета са прилагането на приоритетите на ЕС за следващите пет години и подобряване на ефективността на функциониране на ЕС.
Ще бъдат обменени и мнения по приетата от Европейския съвет Стратегическа програма на Съюза в период на промени. Ще се разгледа предложението на Италианското председателство всеки месец Съвет „Общи въпроси“ да обсъжда напредъка по един от петте приоритета в Програмата.
Ще бъде дискутирана също така връзката между методите на работа и форматите на Съвета и изпълнението на приоритетите на ЕС, най-вече – насърчаването на растежа, заетостта и конкурентоспособността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!