Д епутатите единодушно приеха на първо четене промени в Закона за здравето. В гласуването участваха 130 народни представители, като всички бяха "За". В гласуването не участваха депутатите от "Атака".
Промените в закона предвиждат транспониране на европейска директива, която определя реда за предоставянето на трансгранични здравни услуги, предаде Агенция "Фокус".
Директивата ще се прилага от НЗОК и от Министерството на здравеопазването. Осигуреният пациент има правото да избере държавата, в която желае да получи здравните услуги, да заплати за тях, след което той може да потърси възстановяване на средствата от НЗОК, съответно от МЗ.
С промените се предвижда създаването на национален регистър на пациентите с редки заболявания, което е важна предпоставка за осъществяване от страна на България на предвиденото сътрудничество между държавите членки в развитието на Европейските референтни мрежи между доставчици на здравно обслужване и експертни центрове в държавите членки, по-конкретно в областта на редките заболявания.
"Политика на Министерството на здравеопазването е поетапно изграждане на регистри не само на редките заболявания, а и за всички социално значими заболявания".
Това заяви министърът на здравеопазването Таня Андреева при дебатите по промените в Закона за здравето.
Със законопроекта се предлага промяна и в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Изменението е свързано с разпоредби за признаване на медицински предписания в друга държава членка.
По време на дебатите депутатът от ГЕРБ Семир Абу Мелих заяви, че промените ще улеснят пациентите и ще дадат по-голяма възможност на хората да се чувстват свободни да решат къде да се лекуват.
"Не се притеснявам българите да ходят в чужбина. Целта е чужди пациенти да дойдат да се лекуват при нас. Министърът на финансите да си направи проучване и ще остане приятно изненадан колко европейци отиват да се лекуват в Индия например. Има възможност хората да дойдат да се лекуват тук, трябва да направим така, че да няма пречки за това", каза още депутатът.
Въвежда се и законов регламент на изискванията, при които козметичните продукти се считат за безопасни за човешкото здраве.
С промените се осигурява прилагането на Регламент (ЕО)1223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 г. за козметичните продукти. При нарушение на регламентираните изисквания са предвидени и санкции.
Днес депутатите успяха да започнат работа чак при третия опит за регистрация, след като при първите два нямаше необходимия кворум – опозицията не беше в пленарната зала, както и народни избраници от управляващото мнозинство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!