П арламентът прекрати процедурата за избор на главен инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет.
Предложението беше прието единодушно от 156 народни представители.
Предложението за прекратяване на процедурата бе внесено от Мая Манолова (Коалиция за България) и Четин Казак (ДПС).
Вчера стана ясно, че управляващите ще оттеглят скандалната кандидатура за съдебен инспектор на Веселина Тенева.
Днес депутатите трябваше да обсъдят и проекторешението на ГЕРБ за удължаване на срока за номинации за главен съдебен инспектор, но то бе оттеглено. Цецка Цачева посочи, че техният проект се "поглъща" от предложението за прекратяване. Тя добави, че предложението им си е изиграло ролята.
Колегата й Веселин Вучков каза, че срокът за номинация трябва да е по-дълъг - най-малко месец и половина, като през това време има срещи между парламентарните групи и професионалните общности и неправителствени организации.
Четин Казак напомни, че Инспекторатът няма свой ръководител от януари 2013 г. Той каза, че са изчакали последния момент да внесат своята кандидатура с Мая Манолова, за да не повлияят на другите.
За съжаление друга кандидатура не беше внесена и това обезсмисли процедурата на състезателност, констатира той. В нито един момент не чухме позиция от нито една друга партия, че няма да подкрепят кандидатурата, докато не дойде седмицата, в която излезе доклада на ЕК, обясни Казак.
Решението ни за прекратяване на процедурата е продиктувано от два основни аргумента - заявлението от миналата седмица на ГЕРБ, че няма да подкрепи нашата кандидатура, което я обезсмисля, както и становището на ЕК.
Мая Манолова заяви, че мандатът на предишния главен инспектор е изтекъл в началото на миналата година, но ГЕРБ въпреки, че са имали голямо мнозинство, не са се справили с този проблем. Тя обясни, че срокът за номиниране е бил 9 дни, но след това е имало достатъчно дълга двумесечна процедура за обсъждане.
Манолова предложи да оставят ГЕРБ да предложи срок за номинациите. Тя допълни, че се очаква днес парламентарната комисия по правни въпроси да обсъди откриването на нова процедура.
Скандалите около единственият кандидат за съдебен инспектор - съдия Веселина Тенева, започнаха след номинацията ѝ за главен съдебен инспектор, когато се появиха публикации за сделки с имоти на семейството ѝ.
Сайтът "Биволъ" публикува информация, че между 2004 и 2008 г. съдията е продала на майка си четири имота – две жилища в София, едно в Бургас, както и вилен парцел в Бургаско, които след това пък майката ѝ е дарила. Според документите, публикувани от "Биволъ", имотите са на обща стойност 130 хил. лв.
Проверката на ВСС на сделките обаче не откри нарушения на Тенева.
Етичната комисия нa ВСС не сметна за нужно да разясни откъде възрастната майка на Тенева е разполагала с пари да купи имотите и каква е причината да направи дарението след това.
На 6 януари "Биволъ" публикува нова порция данни за сделки в семейството на Тенева. Според информацията съпругът на Тенева е участвал в изгодни заменки на апартаменти, собственост на общинска фирма "Софийски имоти" ЕАД.
Последва публикация на "Съдебни репортажи", според която Тенева спестила 140 хил. лв. от заплати само през 2013 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!