П арламентът отхвърли предложение за ранно пенсиониране на хора, на които не им достигат възраст или осигурителен стаж. Това стана при обсъждане и гласуване на второ четене на текстове от промените в Кодекса за социално осигуряване. От гласували 141 народни представители 50 бяха "За", 79 – "Против", а 12 се въздържаха.
Предложението е направено от Сергей Станишев и група депутати от "Коалиция за България" (КБ) и предвижда лицата, които нямат право на пенсия, да могат да се пенсионират при условие, че недостигащите им възраст и/или осигурителен стаж са до 24 месеца от определените по закон.
Предложението не е било подкрепено и от социалната комисия. Днес в зала то беше подкрепено от КБ и от "Атака", а срещу него гласуваха от ГЕРБ и ДПС.
Депутатите отхвърлиха и текста, с който се замразява пенсионната реформа, приета от ГЕРБ, която увеличава възрастта и осигурителния стаж.
Министър Хасан Адемов обясни, че текстът вече е записан в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2014 г., като там е отчетено, че стъпката със замразяването се прави за една година, докато в този законопроект няма отбелязан срок.
Министърът призова депутатите от опозицията да не всяват страх и паника сред хората с политическите си изказвания за "апокалиптични картини".
След днешното решение на депутатите остава да действа текстът, записан в Закона за бюджета на ДОО.
Народният представител от ГЕРБ Тотю Младенов посочи, че над 53 процента от приходите в НОИ са от данъци. Над 2 млрд. лв е дефицитът, допълни той и уточни, че с това, което се предлага, не само, че не се намаляват дефицитите, но те се увеличават.
Младенов каза, че предложението за замразяване на пенсионната реформа е абсолютно пагубно за системата.
Корнелия Нинова (КБ) обясни, че при записаните по времето на ГЕРБ и Симеон Дянков параметри хората не могат да доживеят да вземат пенсия.
При замразяването на възрастта и стажа през 2014 г. 15 000 лица ще се възползват от тази мярка и това ще струва 45,5 млн. лв. При гъвкавото пенсиониране през 2014 г. ще се възползват 13 000 души, като необходимите средства са 30 млн. лв.
Връщат се старите условия за пенсиониране на военните, решиха още в парламента.
Военнослужещите придобиват право на пенсия при освобождаване от служба, независимо от възрастта им, при 27 години общ осигурителен стаж, от които две трети действително изслужени като военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на България, реши окончателно мнозинството в парламента.
Така отпада въведеното при управлението на ГЕРБ условие право на пенсия да се придобива, не само за стаж, но и за възраст - 42 години за войниците (матросите, сержантите (старшините), офицерските кандидати и офицерите с младши офицерски звания, и 44 години за офицерите със старши и висши звания.
Отменя се и разпоредбата, според която лицата, прослужили 15 години на длъжности от летателния състав, парашутистите, екипажите на подводните съдове и водолазния състав придобиват право на пенсия при навършване на 42-годишна възраст - за войниците (матросите), сержантите (старшините), офицерските кандидати и офицерите с младши офицерски звания, и 44-годишна възраст - за офицерите със старши и висши офицерски звания.
От ГЕРБ поискаха кръгът да се разшири като "военнослужещи" се замени с "лица, изпълнявали военна служба". В противен случай се изключва голяма група хора, които и сега служат, макар и не в армията, отнемат се права на голяма група хора, изпълнявали военна служба, обясни Доброслав Димитров.
Колко са лицата, за които твърдите, че са служили в армията, излезли са от нея и очакват въведеното от ГЕРБ условие за достигане на определена възраст, попита военният министър Ангел Найденов.
Той добави, че опозицията няма финансовия разчет, за да прецени какво ще е натоварването за осигурителната система в резултат на тяхното предложение.
Защо е необходимо да се прави предложение, създаващо конфликт с основната група, визирана в текста - военнослужещите, посочи още един аргумент Найденов.
До 31 декември 2020 г. учителите ще придобиват право на пенсия за осигурителен стаж и за възраст три години по-рано от пенсионната възраст
и при учителски осигурителен стаж 25 години и 8 месеца за жените и 30 години и 8 месеца за мъжете, решиха също народните представители.
Решено беше още до 31 декември 2014 г. лицата, които са работили 10 години при условията на първа категория труд или 15 години при условията на втора категория труд, да могат да се пенсионират при навършване на възраст 47 години и 8 месеца за жените и 52 години 8 месеца за мъжете при първа категория труд или 52 години и 8 месеца за жените и 57 години и 8 месеца за мъжете при втора категория труд, и ако имат сбор от осигурителен стаж и възраст 94 за жените и 100 за мъжете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!