Н ародното събрание прие на второ четене Закона за сметната палата, с който се отменя колективното начало в одитния орган и се създава възможност за смяната на неговото ръководство, назначено по времето на кабинета на Пламен Орешарски.
Парламентът трябва да избере председател, заместник-председатели и членове на Сметната палата в срок до един месец
от влизането в сила на закона. В рамките на следващите месеци пък ще трябва да се приеме устройствен правилник на одитния орган и да се направи конкурс за назначаване на директори на отделните дирекции.
Политическа натовареност от левицата видяха в правото на Палатата да може да предложи освобождаване от длъжност на лице, което носи управленска отговорност и вследствие на негово действие или бездействие са допуснати системни нарушения или неизпълнение на дадени от институцията препоръки.
„Тази петчленна Сметна палата отговаря изцяло на конструкцията на властта.
Това означава, че по лицата, които са посочени и избрани за Сметната палата, гражданите ще могат да се ориентират, кой ги управлява“, обяви по време на дебатите относно новата структура на Палатата Мая Манолова.
Сметната палата само ще определя на какъв период да одитира годишните финансови отчети на общини с бюджет под 10 млн. лв. или на основата на оценка на риска, записаха депутатите в приетия закон.
Срещу разпоредбата възрази Румен Гечев от БСП с аргумента, че така ще бъдат пропуснати 160 общини или ще бъдат проверявани по субективни критерии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!