Л идерът на „БСП лява България“ Корнелия Нинова обвини правителството в оставка в „национално предателство“. Това тя направи на брифинг в Народното събрание.
“Оттеглянето на кандидатурата на България за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН е поредното национално предателство на правителството на Бойко Борисов”, заяви Нинова.
„Вече сте разбрали от български и от международни медии, че
правителството оттегли кандидатурата на България за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН.
Тази кандидатура е издигната през 2003 г. и България имаше огромен шанс да получи тази позиция в ООН за 2018 и 2019 г.“, посочи тя. Корнелия Нинова уточни, че правителството я е оттеглило с перспектива през 2038 г. отново да се кандидатства.
„Станало е в договорка за подкрепа на Полша за Кристалина Георгиева срещу отстъпление от тази позиция“, каза още тя.
“На 9 декември 2016 г. външно министерство е изпратило екстрена грама със следното съдържание –
МвнР взе решение да представи българска кандидатура за висок, ръководен пост в секретариата на ООН.
Моля, да поискате среща с новоназначения генерален секретар на ООН Антонио Гутериш с цел представяне на българската кандидатура и връчване на писмото на министър Митов”, твърди още лидерът на БСП.
Кристалина Георгиева: Не очаквахме такъв резултат
Бокова е 4-та за ООН, а Кристалина Георгиева - 8-ма
Корнелия Нинова заяви: „Имаме въпроси към г-н Митов и правителството на Бойко Борисов кой, кога е взел решение за такава кандидатура на България. Защо е станало скрито от българското общество и от парламента“.
Тя уточни, че от БСП питат вярна ли е информацията, която се разпространява из международни източници, че
отново става въпрос за Кристалина Георгиева, която трябва да заеме поста ръководител на ПРООН.
„Докога ще търпим външната ни политика да представлява предателство след предателство на българския национален интерес“, коментира лидерът на БСП.
„Затова ли РБ бави мандата, отново в договорка с ГЕРБ, да съставят правителство, за да продължи тази политика, да си довършат задкулисните сделки, да продължат да продават България, да си довършат порочните практики“, каза още Корнелия Нинова.
Кристалина Георгиева: Успях да покажа коя съм
"Гардиън": Удар за Кристалина. Русия вероятно й е наложила вето
Министърът на външните работи в оставка Даниел Митов побърза да дойде в парламента днес и да опровергае твърденията на Корнелия Нинова и заяви: „Изтеглянето на кандидатурата на България за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН за периода 2018-2019 г., е
ангажимент към Полша заради подкрепата ѝ към кандидата ни за ген. секретар на ООН Ирина Бокова“.
Уговорката била направена от самата Бокова още през 2014 г., а докладни с обосновка на този ход от екипа ѝ се пазят в Министерския съвет.
Относно твърденията на БСП, че ГЕРБ е извършил национално предателство и, че иска пост за Кристалина Георгиева в ООН, министър Митов каза: „Питайте Нинова как тя дефинира национален интерес, като твърди, че правителството работи срещу него.
Не е ли национален интерес на България да има хора на високи позиции в международни организации“.
Според него, понеже не ставало дума за „партийни кандидатури на БСП”, затова не било за на националния интерес. Той поясни, че текстове от екстрената грама влизат в сила, когато се представят в секретариата на ООН. „Няма такава представена кандидатура. Кристалина Георгиева няма абсолютно нищо общо. Тя става директор на Световната банка“, категоричен беше Митов.
Помолен все пак да разясни за каква кандидатура става дума и какво точно се е случило, Митов заяви лаконично, че ако имало нещо, което българската публика трябва да знае, щял да го каже, а не БСП да четат „грами на МВнР, както дяволът чете Евангелието”.
Това не е първият скандал между ГЕРБ и БСП, свързан с ООН. Такъв се разрази и по-рано през годината, когато трябваше да бъде избран нов генерален секретар на международната организация. България номинира генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова за свой кандидат на 11 февруари тази година. След като в края на септември на петото гласуване в Съвета за сигурност, тя завърши на шесто място, България реши да оттегли подкрепата си от нея и да издигне заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева. Ирина Бокова обаче реши да не се оттегля от надпреварата и така се оказа, че сред претендентите за поста има две българки. В крайна сметка и двете не успяха да се преборят за високия пос, като Бокова завърши на 4-то място, а Георгиева остана 8-ма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!