Е кипът на Министерството на културата няма да отиде днес в 14:30 на заседанието на Комисията по културата и медиите в Народното събрание за разглеждането на бюджета, съобщиха от ведомството.
Решението е взето в знак на солидарност с тревогите, притесненията и острото недоволство на творческите гилдии от избора на Слави Бинев за председател на тази комисия.
Министър Вежди Рашидов неколкократно заяви, че не би си позволил да коментира решения на върховния законодателен орган - българския парламент, но е длъжен и реално защитава интересите на българските творци, се казва още в съобщението от ведомството.
Във връзка с това решение екипът на Министерството на културата е имал разговори с народните представители от ГЕРБ в Комисията по културата и медиите, като е представил своята позиция по проектобюджета и ги е помолил да защитят бюджета на Министерството на културата за 2015 г. в съответствие с процедурата по обсъждането на бюджета в парламентарните комисии.
Както вече е известно, на 1 декември 2014 г. министър Вежди Рашидов защити приетия от Министерския съвет проект на Държавния бюджет за 2015 г. в частта му за културните дейности, в която е предвидено увеличение на разходите в сравнение с 2014 г. с 6 млн. лв., се посочва в съобщението.
Министерството на културата ще продължи усилията си за плавен растеж на бюджета за култура, така че в следващите години той да достигне един процент от Брутния вътрешен продукт.
Малко след това ръководствата на Българската национална телевизия и Българското национално радио разпространиха обща декларация, в която се казва, че няма да участват в заседанието на Парламентарната комисия по културата и медиите
"Ръководствата на БНТ и БНР дълбоко уважават Народното събрание, както и всяка институция в Република България. Но точно затова ние не можем да участваме в заседанието на Парламентарната комисия по културата и медиите", се казва в декларацията.
"Не е възможно да има обективен диалог за бюджета на БНТ и БНР в ситуация, в която председателят на Комисията води преднамерена кампания срещу обществените медии с подвеждащи обвинения. Сблъскваме се с пълна неинформираност и целенасочено разпространяване на манипулативни внушения.
БНТ и БНР са обект на редовни финансови проверки и опитът да се представи нашата принципна позиция като страх от някаква ревизия само потвърждава опасенията от реваншизъм и намеса в работата на независимите обществени медии", заявяват от държавните медии.
"В знак на недоверие към възможността на председателя на Комисията да осигури обективно обсъждане, ние няма да присъстваме на днешната среща. Бюджетите на обществените телевизия и радио са изключително важна тема, която трябва да се обсъди в обстановка, в която тежест ще имат реалните аргументи и факти. Защото същественият разговор е какви са последствията за обществото от намаляващия бюджет на БНТ и БНР в последните години, предвид ангажиментите им, съгласно Закона за радиото и телевизията. Разчитаме на професионален и компетентен диалог, който всяка от страните ще води с отговорност и обективност", се казва още в декларацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!