Л идерът на ДПС Лютви Местан категорично заяви, че ДПС няма да се откаже от идеята за вот на недоверие към правителството заради изказванията на здравния министър Петър Москов.
"За мен е важен въпросът кой ще се нареди до ксенофоба Москов",
каза Местан на брифинг в Народното събрание
"Няма да се откажем от идеята за вот на недоверие, защото знаейки, че министърът няма да подаде оставка и знаейки, че вота на недоверие, няма да бъде успешен, все пак си струва да я поискаме, защото днес България и българският парламент има нужда от много дълбок дебат за ценностите, за които се явява министър Москов", поясни лидерът на ДПС.
За да бъде внесено искане за вота на недоверие, са необходими 48 гласа, а ДПС има 36 депутати.
Местан посочи, че има създадена контактна група за подкрепата на вота на недоверие, която се води от Тунчер Кърджалиев, д-р Джевдет Чакъров и други членове на ръководството на парламентарната група на ДПС и допълни, че се водят консултации.
"Етническо напрежение се генерира от ксенофобските изяви на министъра, а не от реакцията на ДПС.
Реакцията на подобни изяви е наш не само политически, но и граждански дълг, очаквам и вие да го осмислите като такъв", допълни Местан.
Същевременно от "БСП – лява България" заявиха, че няма да подкрепят с подписи вота на недоверие, искан от ДПС.
"Парламентарната група на БСП с консенсус подкрепи ръководството на групата
да не дадем подкрепа с подписи за искания вот на недоверие,
тъй като в мотивите, които бяха изложени, не са достатъчни за искане на вот по цялостната политика на Министерството на здравеопазването", обяви зам.-председателят на групата на левицата Атанас Мерджанов.
Мерджанов посочи, че мотивите съдържат достатъчно справедливи оценки за недопустимия език на министър Москов, но не и достатъчни мотиви за искане на вот по цялостната политика на здравното министерство.
"Ако се стигне до гласуване в зала, по принцип "БСП – лява България" винаги ще гласува против това правителство", уточни Мерджанов.
Парламентарната група на "Атака" няма да подкрепи инициативата на ДПС
за събиране на подписи за внасяне на вот на недоверие към правителството, обяви пред журналисти в Народното събрание депутатът Николай Александров.
Той отбеляза, че от партията многократно са повдигали темата за нападенията над медицински работници и припомни, че тези нападения вече са криминализирани след законодателни промени. "Да участваме в някакви игри на ДПС, няма как да стане чисто политически", коментира Александров.
Той обаче посочи, че предстои групата на "Атака" да реши как ще гласува, ако вотът на недоверие стигне до обсъждане в пленарната зала.
Съпредседателят на парламентарната група на РБ Найден Зеленогорски прогнозира, че, ако се стигне до вот на недоверие, иницииран от ДПС,
правителството ще получи дори по-голяма подкрепа,
отколкото, когато бяха гласувани в пленарната зала съставът и структурата на Министерския съвет.
От групата на Реформаторите застанаха категорично зад Петър Москов, целия му екип и здравната реформа.
"Здравната реформа е сред основните приоритети на РБ, правителството и управляващите партии",
припомни Зеленогорски.
Той коментира исканата оставка на един от най-успешните, по думите му, министри в кабинета "Борисов" като опит на ДПС да запази статуквото и да предотврати реализирането на промени, които ще извадят криминалните икономически интереси от сферата на здравеопазването и ще превърнат пациента в център на здравната ни система.
По-късно и КНСБ поиска оставката на министър Петър Москов.
От профсъюза посочват, че Министерството на здравеопазването подготвя промени в наредба за достъпа до медицинска помощ, с които се предвижда възможност здравноосигурените да плащат за нея.
Според КНСБ с подготвените текстове се дава възможност "здравноосигурените по своя преценка да получат достъп до такава по цени и условия, определени от съответното лечебно заведение".
КНСБ възприема тези предложения не само като скандални, но като форма на склоняване към отказ от ползване на права,
възможен рекет и опряно на правни норми изнудване на здравноосигурените лица с цел да се гарантират приходите на лечебните заведения, се посочва още в декларация на синдиката.
Ръководството на Министерството на здравеопазване обаче заявиха, че са изненадани от изявлението на КНСБ, тъй като според министерството искането е основано на изцяло невярна информация.
"Такъв текст не съществува нито като документ, нито като намерение".
От МЗ заявяват, че промени, с които се предвижда възможността здравно осигурените да плащат, не съществуват и никога не са били предмет на решение на ръководството.
"Искрено съжаляваме, че ръководството на КНСБ е било подведено. МЗ публикува максимално бързо всяка информация, относно взетите решения от страна на ръководството. Надяваме се, сайтът и нашите публични канали да бъдат използвани от всички за коректно и навременно информиране. Поемаме ангажимента и в момента разработваме още по-удобни за потребителите информационни платформи", казват от здравното ведомство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!