Д ПС не е нито салфетка, нито пък е нечия носна кърпичка. Внушението, че прокарваме своя партиен интерес, а другите партии клякат, е прекалено елементарно, за да е вярно. Това каза на брифинг в парламента председателят на ДПС Лютви Местан във връзка с решението на Народното събрание да приеме предложението на Мустафа Карадайъ за преференциите и последвалите реакции.
Вчера депутатите приеха предложение от депутата от ДПС Мустафа Карадайъ – когато на бюлетината с кандидатите за Народно събрание на съответната партия няма отбелязана преференция, да се счита, че предпочитанието е за водача на листата.
"Когато другите партии нямат интерес, свързан с предложение на ДПС, те се обединяват и предложенията на ДПС не минават. Така се случи и с уседналостта, и с други предложения в Изборния кодекс. С много бурни изказвания, дори когато става дума за европейски ценности, ДПС остава смачкана, в изолация. Изведнъж всички партии били клекнали пред ДПС", посочи Лютви Местан.
По думите му предложението за преференциите е прието с гласовете на БСП, ДПС и "Атака", но и с отсъствието на ГЕРБ.
"ГЕРБ се изсулиха заедно с лидерите си, защото имаха интерес неотбелязаните преференции да се отчитат в полза на листата", каза още той.
По думите му ако е минало едно предложение на ДПС, то това означава, че и другите са имали интерес.
Въпреки това Лютви Местан призова лидерите на БСП и на ГЕРБ да постигнат съгласие и да се прегласува този текст.
"ГЕРБ и БСП да отхвърлят предложението на г-н Мустафа Карадайъ, ако е необходимо. Ако не им стигнат 1-2 гласа, ще ги получат от нас, но да прегласуваме този текст, за да си поемат отговорността и за последствията. Ние нямаме партиен интерес, свързан с редакцията, която г-н Карадайъ предложи. Ние сме за преференцията, обаче в български условия от преференция този принцип се изражда в нещо друго, защото такава е системата на разпределяне на мандатите", обясни Местан.
По-късно депутатите прегласуваха и приеха отново текста, като 84 депутати гласуваха „За”, 12 бяха „Против” и 27 се въздържаха. В окончателния си вид той гласи: "...когато избирателят не е отбелязал кандидат (преференция) се зачита кандидатът, който е на първо място в листата".
ДПС ще инициира подписка за сезиране на Конституционния съд във връзка с уседналостта,
съобщи още Местан.
"Уседналостта е европейски принцип, само че в Европа уседналостта показва на избирателя къде може да гласува. Ако не може да гласува на едно място, той може да гласува на друго.
В редакцията на Фидосова уседналостта не трябва да се нарича уседналост, а забрана за гласуване. Това е лишаване от право на гласуване и ние твърдим, че това е противоконституционно.
В пленарна зала нашите опоненти казаха, че не е противоконституционно и ние сега казваме – ако са толкова убедени, че не е противоконституционно, да ни подкрепят с 12 гласа да сезираме Конституционния съд с едно тълкувателно решение", заяви Местан.
"Нашият въпрос ще бъде: Може ли уседналостта да се въведе по начин, който да забрани на българските граждани да гласуват?. Ако отговорът на Конституционния съд е, че не може с Изборния закон да се дописва Конституцията, че може да се въвежда уседналост, но трябва да се направи по начин, който не лишава българските граждани от право на глас, което ще рече ако не могат в община Х, да могат да гласуват в друга, то тогава ние трябва да променим и противоконституционните текстове", подчерта той.
"Лакмусът дали колегите от другите парламентарни групи са искрени в тезата си, че не нарушават Конституцията, е дали ще подкрепят подписката на ДПС. Ако не получим подкрепа от другите партии, това ще означава директно признание от тяхна страна, че знаят, че нарушават Конституцията и въпреки това предлагат противоконституционни текстове, за да реализират конюнктурни политически цели", посочи Лютви Местан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!