"Реформи няма и няма да има", коментира днес пред журналисти лидерът на ДПС Лютви Местан по повод последните политически събития, свързани с опитите за правосъдна реформа, които разтърсиха управляващото мнозинство и държавата.
На въпрос кой би бил най-подходящият правосъден министър, той отговори иронично - „Монтескьо”.
Според оценката на Местан, реформаторите не са изпълнили основната задача, поставена от избирателите им, и са загубили собствената си легитимност и идентичност на хора, влезли във властта в името на реформите.
Според него през тази година реформи не е имало
Остана ни единствено мантрата "стабилност", коментира лидерът на ДПС, според когото тя е под въпрос.
"Не им го пожелавам, но може и да се случи", отговори той пък на въпрос дали трусовете в мнозинството могат да предизвикат предсрочен вот и допълни, че "изолаторите са се оказали изолирани", правейки намек към заявеното в началото на това управление намерение на РБ да изолира изцяло от властта ДПС.
"За съжаление се сбъдна и тази прогноза на ДПС. Ние не сме злоради. Много е важно как ще протекат дебатите в Реформаторския блок. Не е наша работа. Нека изчакаме резултатите от техните заседания", добави лидерът на ДПС.
Попитан дали и други министри от РБ трябва да подадат оставка,
той посочи, че ДПС не обвързват резултатите от гласуването на Конституцията с целостта и стабилността на кабинета, но припомни тезата на движението, че тази формула на властта е неработеща и предполага неуспешно управление.
"Когато една малка част от обществото, когато една малка политическа сила, била тя много широка коалиция, но малка, с двайсетина депутати, се опитва радикално и рекетьорски да налага собствените си виждания пряко Конституцията, пряко волята на основния субект на властта, ние сме изправени пред един безпрецедентен за българската политика десен болшевизъм, който не решава проблемите, а поражда конфликти".
Не му завиждам на г-н Борисов, допълни той
и каза, че не го интересува в каква коалиция ще управлява премиерът Бойко Борисов, стига тя да работи за доброто на държавата и гражданите. "Нямаме апетити за управление в 43-ото НС, а за 44-ото - разбира се, това е нещо нормално".
Председателят на ДПС защити и вота на депутатите на движението при гласуването на конституционните промени и определи като "национален нихилизъм, безотговорност и самоцелна политическа деструкция" отричането на "успеха" на конституционната промяна.
Според Лютви Местан е "недопустимо" изказването на министъра на правосъдието в оставка Христо Иванов, с което дава публичност на неофициални разговори между него и премиера. В тях Борисов му споделил, че нищо, с което не е съгласен главния прокурор, няма да се случи като конституционна промяна. Това според Местан означава "да посочиш на протестиращите виновника и да насочиш протеста срещу премиера".
Според Лютви Местан целта на министъра и на определени части от РБ е не съдебната реформа, а "персонална саморазправа с цел последващо персонално овладяване на съдебната власт".
Убеден съм, че стабилността, която имаме днес, продължава и абсолютно нищо не променя конфигурацията за някакво друго парламентарно формирано мнозинство. Това заяви пред журналисти в парламента пък председателят на Парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов в отговор на съмненията, че се оформя ново мнозинство - от ГЕРБ, ДПС и АБВ, както намекна по-рано председателят на ДСБ Радан Кънев.
"Но трябва все пак да се научим, че в 43-ия парламент имаме осем парламентарни групи и има важни решения, които са както за правителството, така също и за държавата, в които има различни мнения в парламентарните групи, които формират парламентарното мнозинство. И ако останем само ГЕРБ и РБ със 107 гласа, не сме в състояние да запазим тази стабилност, ако не получим и друга подкрепа от други парламентарни групи по важни национални приоритети на страната", допълни Цветанов.
На въпрос дали са склонни да се разделят с РБ, запазвайки останалата подкрепа, Цветанов отговори, че тази тема не се дискутира в ПГ на ГЕРБ.
По думите му от РБ са в правото си да предложат нова кандидатура за министър на правосъдието
Ако те не са в състояние да го направят, премиерът може да вземе решение, което да предложи на ПГ на ГЕРБ, добави Цветанов.
По отношение на съдебната реформа, председателят на ПГ на ГЕРБ коментира, че според него "тепърва ще започнем да правим истинските реформи в съдебната система".
"Не очаквам, че Реформаторите ще напуснат управлението.
Нека да не предполагаме, да изчакаме мнението им". Така вицепремиерът Ивайло Калфин отговори на журналистически въпрос в кулоарите на парламента кой ще запълни вакуума, ако РБ се оттегли от управляващото мнозинство.
Засега той не виждал индикации други министри да последват с оставки Христо Иванов.
Социалният министър, който е представител на АБВ в кабинета, отрече да има нова коалиция ГЕРБ-ДПС-АБВ.
На този етап не мисля, че има аргументи за оттеглянето ни от властта. Обсъжданията по въпроса ще продължат, след като стане ясно решението на ДСБ, заяви по-рано днес министърът на икономиката и лидер на СДС Божидар Лукарски.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!