М аксималният осигурителен доход става 2600 лева, реши Народното събрание, приемайки изменение в Закона за държавното обществено осигуряване.
Това стана след три гласувания. Парламентът първо прие с гласовете на ГЕРБ и ДПС предложение на Делян Добрев от ГЕРБ размерът на максималния осигурителен доход да остане 2400 лева, а вицепремиерът Ивйло Калфин заплаши с оставка.
Минималният осигурителен доход догодина за фермерите скача на 300 лв., минималната пенсия за стаж и възраст от 1 януари до 30 юни ще е 154,50 лв.; а от 1 юли до 31 декември с три лв. повече - 157,44 лв.
След почивка на парламента, председателят на НС Цецка Цачева обясни, че по същество исканата поправка от Добрев не е редакционна, поради което е било недопустимо нейното гласуване. „Такава хипотеза, процедура, имахме по-рано днес при обсъждане на законопроекта за бюджета на НЗОК. Тъй като основният текст не е гласуван, но така приетото от пленарна зала решение рефлектира върху основния текст, предложен от комисията, и няма друг вариант за неговото обезсилване освен да се гласува отмяната му. Предлагам да отменим решението си”, заяви Цачева.
Нейното предложение беше гласувано и отменено със 104 гласа „за”, 63 „против” и 7 „въздържали се”.
„Ще атакуваме пред КС. Посъветвахме ви да преизчислете три бюджета с приетото от НС число 2600 лева. Отивайте да смятате новите числа в бюджета”, обърна се към управляващите Мая Манолова от БСП.
По-рано днес Делян Добрев поиска и парламентарната група на ГЕРБ подкрепи запазването на максималния осигурителен доход в размер на 2400 лева.
"Ако по този начин се гласува по важни теми, аз не виждам с какво мога да съм полезен в тоя кабинет. Такова решение създава пълен хаос в цялата бюджетна процедура и трябва да се започне отначало", заяви министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин пред журналисти в Народното събрание минути след това.
През всички комисии и във всички диалози със социални партньори беше прието максималният осигурителен доход да се увеличи от 2400 на 2600 лева. Днес изненадващо Делян Добрев предложи редакционна поправка, спрямо която прагът остава 2400 лева.
Първоначално предложението бе прието със 108 гласа "за", 42 "против" и 30 въздържали се, но
Янаки Стоилов от БСП поиска прегласуване с аргумента, че мнозинството трябва да разбере, че не подкрепя внесения от правителството бюджет.
Намалявате приходите в ДОО и не обяснявате до какво ще доведе това в разходната част, подчерта Стоилов. Въпреки това дори след прегласуването изненадващото предложение на Делян Добрев бе прието.
"Това обърна целият бюджет на държавата, намалихте приходите с 60 млн. лева в ДОО. Трябва да намалите и разходите с 60 млн. лева. Разбихте всичко, сега каквото и да гласуваме, няма значение - 60 млн. лева ви липсват", добави Корнелия Нинова в правото си на отрицателен вот.
В крайна сметка второто гласуване доведе до 103 гласа "за", 36 "против" и 28 въздържали се. 70 души от ГЕРБ бяха "за", 2-ма гласуваха против, а 1 се въздържа. Против гласува и Радан Кънев от Реформаторския блок, а основната част от неговата група се въздържа.
На практика поправката мина първоначално с помощта на ДПС, като 22-ма от техните депутати гласуваха "за".
Поправката бе подкрепена и от парламентарната група на "България без цензура" - "Български демократичен център".
Веднага след гласуването депутатите излязоха в почивка.
"Ще бъде скандално, ако не се подкрепи внесения от правителството текст. Той е обсъждан с тристранните партньори, обсъждан е в комисия, в правителството. Не може да се правят импровизации", каза видимо изненадан Калфин.
Социалният министър обясни, че веднага след гласуването е разговарял с председателя на парламента Цецка Цачева, която му е обяснила, че този член не е гласуван окончателно, защото до момента са гласувани само отделните предложения, но не и членът в неговата цялост. Ако все пак текстът окончателно бъде приет, цялата процедура трябва да започне отначало, каза Калфин. По думите му, трябва да бъде изгласуван отново както бюджетът на НЗОК, така и всички приети до този момент членове на бюджета на ДОО.
"Така просто не може да се работи", каза Калфин с уговорката, че би желал да изчака какво ще се случи след почивката. По този начин не се приема бюджет, категоричен бе той. Това не е нормална процедура, добави Калфин.
Според него промяната максималният осигурителен доход да остане 2400 лева и да не се приеме увеличението до 2600 лева означава разлика от 31 млн. лева. С тази теза не са съгласи Менда Стоянова, според която няма нужда от стартиране отначало на цялата процедура по бюджетите. Макар Стоянова да е председател на бюджетната комисия, която е приела увеличаването на максималния осигурителен доход, тя обяви, че подкрепя предложението на Делян Добрев.
Самият Добрев пък коментира, че е разговарял с финансовия министър Горанов и той също подкрепя тази мярка. Запитан защо не е направил предложението по-рано, Добрев отвърна, че не е могъл.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!