М ежду 150 и 200 хиляди купени гласа на предстоящите избори, прогнозира проф. Михаил Константинов по време на четвъртото заседание на Гражданския борд за свободни и прозрачни избори.
По думите му повечето от гласовете вече са продадени, защото "заплащането се извършва не след като исканите резултати се получат в секциите".
Според проф. Константинов купуването на гласове се извършва на много високо ниво и "никой не се разхожда с пари в джоба или говори за това по телефона". Според него
понеже купеният вот се разпределя между всички партии, пропорционално на силата на партиите, той няма да изкриви резултата от изборите
В коментар за двойното гласуване математикът посочи, че за периода от 1994 г. досега случаите на двойно гласуване са само четири, ако се изходи от принципа, че едно престъпление се смята за извършено, едва когато има съдебен акт по него.
Той конкретизира, че четирите случая са през 2005 г., когато проверка на ЦИК е установила, че един човек е гласувал 20 пъти, а трима - 15. Константинов обясни, че залавянето им е било много лесно, тъй като те са оставили удостоверения за гласуване на друго място. Ставало въпрос за група момчета, които са решили да се пошегуват и са били глобени впоследствие с по 500 лв.
"Това са доказаните случаи, иначе по времето на моята практика в ЦИК по време на осем национални избори имаме максимални подозрения за двойно гласуване от порядъка на 500", каза още Константинов.
Според него обаче тези съмнения няма как да бъдат потвърдени, понеже на около 500 места е имало "нещо като подпис, без да е ясно кой и кога е поставил "тази чавка". "За тези избори през 2014 подозренията са 70", каза още Константинов.
Срещу твърдението на проф. Константинов се обяви зам.-директорът на Криминална полиция в МВР Георги Арабаджиев
По думите му не е възможно броят на купените гласове да е между 150 и 200 хиляди при положение, че има пряко наблюдение на лицата, които се занимават с тази дейност. Арабаджиев допълни, че се извършва огромна по обем работа по превенция и определи посочената от проф. Константинов цифра като като нелогична.
"В момента не се дават пари, в момента по-скоро се опипва почвата", коментира експертът от МВР. Разкриването на новото явление - купуване на преференциален вот, налага по-различно противодействие и е по-лесно, каза още той
"Самите сигнали са много ясни, по-конкретни, които идват при нас, и смятам, че това явление много бързо ще бъде неутрализирано", посочи Арабджиев.
Заместник-председателят на ДАНС Ваня Стефанова потвърди, че в агенцията е получен сигнал за един такъв случай като информацията по него е подадена до прокуратурата и МВР.
Протоколите от секционните комисии в чужбина не само се запазват, но и се изпращат в ЦИК и качват на сайта и са публично достъпни, каза представител на Комисията. Той коментира това по повод запитване от проф. Михаил Мирчев, член на Изборния борд, как се съхраняват изборните книжа от чужбина. Изборните книжа и материалите на гласувалите извън страната се предават на ръководителите на посолствата или консулствата в съответните държави. Те се изпращат по първата дипломатическа поща до МВнР и оттам на ЦИК, където се пазят до следващите избори, обясни специалистът по конституционно право проф. Емилия Друмева.
От ЦИК казаха, че в момента се подготвя специален обучителен материал за секционните избирателни комисии извън страната. Така членовете на тези комисии ще могат да се запознаят предварително, а не на самия изборен ден. Възможно ли е 720 души да гласуват в една секция - попитаха други участници в Изборния борд. Според тях нормалният брой е не повече от 400 души.
По време на заседанието Михаил Мирчев съобщи, че вчера се е върнал от Бургас и разполага с достатъчно много информация, че е започнал процес по купуване на гласове от страна на две партии. Една от тях от тях дава 50 лева сега и обещава при определен резултат след изборите още 50 лева, а другата дава по 70 лева в момента.
На последните европейски избори у нас гражданите са били много активни за нарушенията около изборния процес и са подали в прокуратурата общо 535 сигнала
По тях са образувани 21 досъдебни производства, а осъденият сред тях е само един и то на режим пробация, съобщи Николай Георгиев от Върховна касационна прокуратура (ВКС). Георгиев поясни, че държавното обвинение се занимава с изборни нарушения само ако има подадени сигнали с данни или съмнения за извършено престъпление.
За прозрачността на изборите на 5 октомври ще следи и специално координационно звено, в което се обединяват силите на прокуратура, МВР и ДАНС. Към него е създаден Оперативен щаб, който ще има задача да не допуска престъпления срещу политическите права на гражданите. Председател на щаба е зам.-председателят на ДАНС Ваня Стефанова, която взе участие в днешното заседание на Изборния борд. При изминалите евроизбори в ДАНС са получени общо 40 сигнала за изборни нарушения, като най-много са оплакванията в Пловдив, Хасково, Сливен, Варна, Благоевград и Кюстендил. Само две обаче са образуваните досъдебни производства по тези сигнали, съобщи Стефанова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!