М етодология за оценка на предизборните прогнози на агенциите представи Иван Костов днес на конференция в СУ "Св. Климент Охридски".
Организатори на форума са катедрата "Политология" на Философския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", Лабораторията за управление на рисковете към НБУ и Департаментът по политически науки на НБУ.
Костов, който ръководи Лаборатория за управление на рисковете, посочи, че има силен обществен интерес към анкетните сондажи за предпочитанията на избирателите към участващите в изборите формации и много съмнения за достоверността им.
Обществото е силно критично към тях, агенциите са обвинявани често в манипулация на избирателите, отбеляза той.
Костов обясни, че представената методология е предназначена да формулира математически и статистически коректно най-важните характеристики на предизборните прогнози за формациите и да допринесе за изясняване основателни ли са съмненията и претенциите към агенциите.
Тя не може напълно да удовлетвори интереса, да упрекне или оправдае агенция за или от обвинение за изпълнение на партийни поръчки, но може да даде опорни пунктове за оценка на достоверността на прогнозите, смята Иван Костов.
Според него на нейна основа може да се изработи модел, който да позволи обективна оценка на всяка съвкупност от данни, съдържаща прогнози на агенции за предпочитания на избирателите към участващите формации.
При дискусията сред поставените от присъстващите на форума експерти въпроси бяха контролираният вот, който няма как да бъде отчетен в проучванията, както и някои събития в последния момент, които могат да променят резултата и също няма как са бъдат засечени от социолозите.
По време на конференцията беше обсъдена и електоралната динамика в периода 2013-2014 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!