С оциологът Боряна Димитрова от агенцията "Алфа рисърч" и Първан Симеонов от "Галъп" коментираха по БНТ преференциалния вот на днешните евроизбори според прогнозните данни от екзит пол.
30% от анкетираните от нас близо 9000 души са казали, че са използвали преференциален вот, посочи Димитрова. Тя обаче отбеляза, че анкетьорите са казали, че много голяма част от хората дори не са разбирали какво означава преференция.
От хората, които са казали, че са използвали преференция, при "Реформаторския блок" почти всеки втори е заявил, че я е използвал.
По този показател РБ е с най-висок процент - 57%. Доста висок е делът на хората, гласували за ББЦ, които заявяват, че са ползвали преференция - 40-44%.
Почти равен брой гласоподаватели за "Коалиция за България" и "Атака" са използвали възможността. Най-слабо преференция са използвали гласували за ДПС.
Според прогнозните данни от екзит пол на "Галъп" също Реформаторския блок е с най-голяма употреба на възможността за преференция
Първан Симеонов също посочи, че мнозина от избирателите не са наясно с тази възможност. Симеонов коментира, че високият процент използвали преференция, гласували за РБ, е бил очакван. Там ще има интрига, интрига ще има и в коалицията ББЦ, където вторият кандидат - Ангел Джамбазки от ВМРО, предпочете очевидна "кампания в кампанията" и е интересно да видим дали това ще има резултат, макар че от днешна гледна точка ми се струва, че Ангел Джамбазки така и така влиза, коментира Симеонов.
Социологът Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" коментира като ново и впечатляващо на тези избори, че в най-младата възрастова група - 18-30 години, 26 процента са гласували за ГЕРБ, 25% - за ДПС, на трето място е "България без цензура" (ББЦ), а "Коалиция за България" (КБ) е четвърта.
До този момент не сме наблюдавали "Коалиция за България" като четвърта политическа сила в най-младата възрастова група.
За мен това е един от най-значимите и най-многозначителни резултати, които ще подлежат на интерпретации, но които показват в много голяма степен и какво е развитието на част от българските политически партии, коментира Димитрова.
Силно представителство в най-младата възрастова група има и Реформаторският блок (РБ) - 8%. При поколението от 31 до 60 години има категорична доминация на ГЕРБ с 30%, 18% - за "Коалиция за България", ДПС - 17%, ББЦ и РБ имат много близки резултати, посочи Димитрова.
Сред най-възрастното население - над 60 години, както и досега, запазва вота си "Коалиция за България" - 37%, следвана от 28% за ГЕРБ.
Боряна Димитрова коментира, че в София има около 35% вот за ГЕРБ, както и практически паритет между "Коалиция за България" и "Реформаторския блок".
В областните градове - 29% за ГЕРБ, 23% - за КБ, ББЦ - 12%, добро представителство има и РБ. Отивайки към малките градове, се увеличава присъствието на КБ - 28%, ГЕРБ отстъпва малко с 25%, в малките населени места е едно от силните представителства на ББЦ, леко нараства и делът за ДПС.
Селата бяха другото място бастион на БСП, сега виждаме, че ДПС практически взима голямата част от вота в селата - около 40% от гласувалите.
"Коалиция за България" сериозно губи в най-малките населени места с 20%, коментира Димитрова,
която отбеляза и нисък резултат за ГЕРБ там. Боряна Димитрова коментира две неща като изключително важни, показващи "ерозията на БСП" в две доста различни групи - съществена ерозия в най-младото поколение - 18-30 годишните, градско население, а другата тенденция - че БСП ерозира от вота в най-малките населени места, където доста сериозно се намесва ДПС.
На днешните избори за Европейски парламент "България без цензура" е трета политическа сила в областните и в малките градове, каза в изборното студио на Нова ТВ социологът от "Алфа рисърч" Станислав Стоянов
Според Татяна Дончева "от много отдавна БСП няма никакъв потенциал в села и в малки общини". Политологът Евгений Дайнов коментира, че само ДПС е партията, която никога не се е уморила да си дава зор, да обикаля и да убеждава по време на предизборна кампания.
Журналистът Илиана Беновска прогнозира, че след днешните избори "ДПС ще влезе в ролята на омбудсмана между лявото и дясното".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!