Б ългария избра своя пети президент в неделя в лицето на ген. Румен Радев, чиято кандидатура беше издигната от Инициативен комитет и подкрепена от БСП.
Както беше обещал министър-председателят Бойко Борисов снощи обяви, че ще подаде оставка в първия работен ден на парламента и сега предстои да видим накъде ще поеме парламентът - към предсрочни парламентарни избори или избори за Велико Народно събрание.
От ГЕРБ и БСП вече обявиха, че ще върнат проучвателния мандат, когато им бъде връчен от президента.
Борисов с оставка, какво следва
Бойко Борисов: Подавам си оставката
Нинова: Ще върнем мандата, искаме победа на нови избори
„Смятам, че
не е задължително да влизаме в изпълнителната власт.
Можем да влезем в изпълнителната власт, ако спечелим убедително”, коментира в студиото на „Здравей, България” по NOVA Антон Кутев, член на Националния съвет на БСП. „Ние не бива да влезем в следващ компромис”, подчерта той. „Това е победа за БСП, за Румен Радев, но тази промяна не я направи нито БСП, нито Румен Радев, направиха я хората”, коментира още той и добави:
„Според мен, има много общо между това, което се случи в САЩ преди няколко дни и победата на генерал Румен Радев и БСП. Гражданите наказаха статуквото, гражданите наказаха елитите си”.
Методи Андреев от ГЕРБ пък сподели, че
най-големият минус на кабинета през тези две години е бил колебанието.
„Правителството не убеди хората, че моделът „# Кой?” е демонтиран. Не убеди хората, че е в подкрепа на дребния и средния бизнес. Продължи да съществува мнението, че корпорациите са с предимство пред другите”, каза той.
„Много пъти – безпринципно колебание между лявото и дясното. Това беше забелязано от свободните десни избиратели, тези, които не са нито от ГЕРБ, нито от Реформаторския блок”, заяви Андреев.
Според него този вот не е вот за БСП, а е антисистемен, вот на недоволните.
От ДСБ пък се оплакаха, че премиерът Борисов ги напада по груб начин.
Такова мнение изрази Атанас Атанасов. „Ще кажеш, че ние сме виновници за неговите грешки. Те не бяха грешки, то беше арогантност, ужасно поведение и незачитане”, заяви Атанасов.
„Усетихме пулса на хората, че ще те накажат, казахме ти защо, опитахме се да ти помогнем през лятото, срещнахме се, говорихме. Казахме ти и публично да намерим една фигура. В България има много професионалисти в своята област, уважавани, но не са партийци”, заяви Атанасов.
„Предстои тежка битка за властта в страната”, категоричен е той. Според него не се намира политическа воля за свикване на Велико народно събрание, а Конституцията трябва да се промени. „Когато говорим за съдебна реформа – трябва да се пипне Конституцията. Тя е дефектна ”, заяви Атанасов.
Екатерина Михайлова, която преподава право в Нов български университет и в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и беше депутат от СДС преди години също коментира какво предстои оттук нататък. „За мен в Конституцията има една голяма въпросителна –
кой насрочва изборите
– сега действащият президент или този, който ще встъпи в длъжност на 22 януари и кога ще се проведат изборите”, коментира тя в студиото на „Здравей, България”.
„Според мен би било добре, основните политически сили, президентът, който действа е момента и този, който ще встъпи в длъжност през януари, трябва да се разберат за състава и структурата на служебния кабинет и за датата на следващите избори”, каза още тя.
„Мисля, че въпросът е не кога ще бъдат изборите, а какви ще бъдат те – дали ще бъдат избори за редовно Народно събрание или за Велико народно събрание”, коментира юристът Атанас Семов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!