К ой кого ще подкрепи на втория тур? Това е големият въпрос по отношение на президентските избори сега, след като предварителните резултати до голяма степен изненадващо сочат, че кандидатът на ГЕРБ Цецка Цачева остава на второ място, но с малка разлика. Така подкрепата на по-малките партии и самостоятелните играчи, като Веселин Марешки, може да се окаже решаваща за окончателния резултат на балотажа.

Политици и кандидати за президент гласуват - СНИМКИ

Основната въпросителна остава позицията „Патриотичния фронт” и „Атака”, чиито общ кандидат за президент Красимир Каракачанов остава трети, но с много висок резултат. На въпрос кого ще подкрепи на балотажа Каракачанов заяви: „българския народ“.

Спор в кабинета да има ли оставка, спешна среща при Борисов

Румен Радев води в битката за президент според междинните резултати

Реформаторският блок ще подкрепи Цецка Цачева на втория тур на президентските избори. Това каза пред журналисти лидерът на СДС Божидар Лукарски.

Той заяви, че идва от заседание на Изпълнителния съвет на реформаторите, на което са присъствали кандидатът за президент Трайчо Трайков и всички лидери, с изключение на ръководството на ДСБ.

„Ние не можем да позволим червен генерал да застане начело на България, заяви още Божидар Лукарски. Ще подкрепим кандидата на ЕНП, кандидата на партията, с която сме в коалиционна формула - ГЕРБ“, посочи той.

Мнението на Реформаторския блок е, че в момента няма алтернатива на сегашното правителство.


На въпрос какви ще бъдат отношенията с ДСБ Лукарски заяви, че това ще бъде решено след втория тур на президентските избори.

„Не можем да заставим своите избиратели да подкрепят нито един от участниците във втория тур“ заяви националното ръководство на ДСБ по повод на проведения първи тур на изборите за президент и вицепрезидент.

„Отговорността за тази криза е лично на премиера Борисов. Многократно и арогантно той отказа протегнатата ръка вдясно от центъра“. Смятат от ДСБ.

„Десните избиратели не биха подкрепили кандидата Румен Радев“, каза пред БНТ кандидатът за президент на Реформаторския блок - Трайчо Трайков

По думите му неговите избиратели са изключително мислещи и свободни хора и вземат сами решенията си. Той допълни, че много малко от тях ще харесат Румен Радев. Според Трайков Радев е неясен по геополитическите теми.

„Цачева не показа, че може или иска да победи Радев. Ако Цачева продължи да се държи по този начин, както се държа в кампанията, няма как да се хареса на десните избиратели“, смята Трайков.

„Убеден съм, че моите гласоподаватели са гласували, защото всеки е направил осъзнат избор и от тази гледна точка, няма как да не съм доволен“, посочи Трайков и добави, че 25 на сто от гласувалите за него са хора, които на последните избори са гласували за ГЕРБ.

„Надявам се, че Цачева ще направи чудо и в следващите дни ще бъде ясна, искрена и достойна, за да убеди хората“, каза още Трайков.

„Очевидно, че изборите за шестия български президент не беше мажоритарен, а партиен. И не е въпрос на смелост да коментирам това, а на обективност“.

Това пък заяви кандидатът за президент Ивайло Калфин минути след огласяването на първите резултати от проведените избори.

„На балотажа ще ми бъде много трудно. Досега не съм пропускал избори. И този път ще гледам да гласувам. Не съм вдъхновен от нито един от двата избора”, допълни той.

Завършилият на четвърто място, според предварителните резултати, безмесен Веселин Марешки коментира на влизане в НДК, че няма да подкрепи никого на втория тур на президентските избори, но лично ще гласува за Цачева „с отвращение“.

„Изманипулираха тези избори“, заяви той и добави, „това беше една малка битка, войната ще бъде на избори, на които ще вземем властта и наистина ще превърнем България в просперираща държава“.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

След сблъсъка в Ламанша: Руският капитан на единия кораб остава в ареста

Свят Преди 1 час

59-годишният Владимир Мотин, е обвинен в престъпно нехайство и непредумишлено убийство

,

Черногорски депутат е задържан по време на протестите в Белград

Свят Преди 2 часа

Милойко Спаич осъди действията му

Най-малко 16 души са загинали в САЩ при поредица от торнада

Най-малко 16 души са загинали в САЩ при поредица от торнада

Свят Преди 4 часа

Няколко души са били ранени, но броят им не е обявен

САЩ обмислят забрана за влизане на лица от 43 държави

САЩ обмислят забрана за влизане на лица от 43 държави

Свят Преди 5 часа

Проекто-списъкът включва 43 държави, разделени в три категории ограничения за пътуване

Протестът в Белград започна, един арестуван пред сградата на Президентството

Протестът в Белград започна, един арестуван пред сградата на Президентството

Свят Преди 5 часа

Според организаторите това е най-големият антисистемен протест в Сърбия

Сложен шпагат: Италия между Европа и САЩ

Сложен шпагат: Италия между Европа и САЩ

Свят Преди 5 часа

Италианската министър-председателка се опитва да балансира и във вътрешната политика

Румъния изключи от президентските избори втори крайнодесен кандидат

Румъния изключи от президентските избори втори крайнодесен кандидат

Свят Преди 6 часа

"Аз съм доказателство, че не живеем в демокрация"

Майка забрави детето си в парка, докато говори по телефона

Майка забрави детето си в парка, докато говори по телефона

Свят Преди 6 часа

Видеоклипът привлече голямо внимание в социалните мрежи, като хората изразиха различни мнения

,

Киев потвърди, че украинските войски се изтеглят от Суджа

Свят Преди 6 часа

Суджа се смята за най-важното завоевание на Украйна в Русия

Зеленски обвини Путин, че се стреми към по-силна военна позиция

Зеленски обвини Путин, че се стреми към по-силна военна позиция

Свят Преди 7 часа

Зеленски назначи официална делегация, която да представлява Киев във всички възможни мирни преговори

Мицотакис извърши рокади сред министрите

Мицотакис извърши рокади сред министрите

Свят Преди 7 часа

Той смени ръководителите на няколко висши министерства

,

Холандия: Да се „окаже натиск“ върху Русия за прекратяване на огъня

Свят Преди 7 часа

Това заяви холандският премиер Дик Схоф

.

Най-малко осем палестинци загинаха при израелски въздушни удари в ивицата Газа

Свят Преди 8 часа

Един от загиналите е местният репортер Махмуд Ислим

На фона на преговорите за мир: Русия и Украйна си размениха атаки с дронове

На фона на преговорите за мир: Русия и Украйна си размениха атаки с дронове

Свят Преди 8 часа

Атаките бяха извършени по-малко от 24 часа след като руският президент Владимир Путин се срещна с американския пратеник Стив Уиткоф