„Това, което се внушава публично е - в Турция гласуват и като увеличава ЦИК броят на секциите, гласуват все повече хора. Гласуват по 1500, Каракачанов дори някъде беше споменал 3000 души на секция. През 2014 г., общо в чужбина има 5 секции, в които са гласували над 1000 души, от които 3 са в Лондон, Виена и Атина, и две в Истанбул”, коментира в студиото на „Здравей, България” по НоваТВ говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
Според него, въпреки нарастването на броя на секциите в Турция, там няма повече избиратели.
В останалия свят броят на гласувалите българи обаче е нараснал от 49 566 през 2013 г., до 82 043 през 2014 г.
Мнението на Цветозар Томов е, че промените в Изборния кодекс, предложени от патриотичния фронт удрят по вота от Европа и САЩ, тъй като, освен всичко друго, избирателите в Турция имат изключително облекчени възможности да гласуват в България.
„Така че се нанася удар не върху турските гласове, а върху гласовете на българите, живеещи в по-отдалечени места от страната, чиито вот не е контролиран”, категоричен е Томов.
„Намирам за доста нахално това, че Валери Симеонов твърди, че тези твърдения не са верни, защото те се основават на факти. Това, което той написа в писмото си до дамата от Ню Йорк Елена Хамбърджиева, че една секция в чужбина струва между 8000 и 12 000 евро, означава, че общият разход за 428 секции на изборите през 2014 г. трябва да бъде между 7 и 14 млн. лв. Тъй като познавам разходите за тази кампания, определено твърдя, че това е невярна информация. Ако Симеонов знае откъде са тези пари, нека каже, иначе просто излиза, че лъже”, добави Цветозар Томов.
От своя страна Стефан Манев, изборен експерт, член на Обществения съвет на ЦИК показа документ, според който изборите в чужбина са стрували 1 милион и 400 хиляди лева, като средната цена на човек е само с 50 ст. по-висока от тази в България.
„Средния брой гласували в секции в чужбина е 339 души на последните избори. А в България е 286 души”, добави още говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
По повод обвиненията за лобиране на българско производство в Турция, блогърът Иво Мирчев пък обясни, че след като напуска софтуерната фирма, в която работи, основава компания, произвеждаща устройство, което управлява през интернет определен уред.
„Това е едно много иновативно устройство. Няколко от устройствата бяха занесени в Турция с цел продажба. Фирмата е стартираща, съставена е от малко хора. Оборотите са малко. И това устройство няма нищо общо с изселниците, ДПС и ДОСТ”, категоричен е Мирчев.
Плевнелиев се захваща с Изборния кодекс
Окончателно: гласувaнето вече е задължително
Примамват избирателите до урните с томбола
В четвъртък премиерът Бойко Борисов се разграничи от промените в Изборния кодекс, които бяха подкрепени от ГЕРБ в парламента като предложение на Валери Симеонов.
Премиерът направи това, след като, по инициатива на омбудсмана Мая Манолова, се срещна с наши сънародници от чужбина, които смятат, че въведените промени в Изборния кодекс по предложение на Валери Симеонов и Патриотичния фронт, ограничават правата им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!