З ам.-председателят на парламента и депутат от ГЕРБ Димитър Главчев оглави временната комисия, която ще се занимава с имунитета на депутатите от „Атака” Волен Сидеров и Десислав Чуколов, които предизвикаха скандал в изборния ден в сградата на НАТФИЗ, предаде БГНЕС.
Членовете на комисията са 17 депутати, заедно с председателя:
от ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова и Димитър Главчев - председател, от ПГ на БСП Чавдар Георгиев и Атанас Зафиров, от ПГ на ДПС Четин Казак и Хамид Хамид, от ПГ на РБ Антони Тренчев и Гроздан Караджов, от ПГ на ПФ Християн Митев и Емил Димитров, от ПГ на БДЦ Стефан Кенов и Георги Ковачев, от Атака Явор Нотев и Илиян Тодоров, от АБВ Светослав Белемезов и Лъчезар Никифоров, Ана Баракова- от независимите.
Решението подкрепиха 136 депутати, 11 (от „Атака”) бяха против.
Задачата на комисията е да проучи дали са налице достатъчно данни за извършени престъпления от общ характер по исканията на главния прокурор както от 12 октомври, така и от 26 октомври.
Исканията от 12 октомври са за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Волен Сидеров и Десислав Чуколов. Постъпилите на 26 октомври искания са за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу двамата депутати и за даване на разрешение за задържането им по описаното в искането наказателно производство.
Не беше прието предложението на Явор Нотев от „Атака” тази точка да се отложи и да стане част от програмата за следващата седмица.
Нотев обясни, че от искането, постъпило на 26 октомври, в което се поставя въпросът за задържането на народни представители, са изтекли само два дни, а е предвиден 14-дневен срок, в който депутатите могат сами да се откажат от имунитета си. По думите му, ако се следят стриктно правилникът и конституцията, възможностите за легитимно решение на парламента са само по първите искания от 12 октомври.
След избора на комисията Сидеров излезе на трибуната и заяви, че България е фашистка държава.
Той каза, че щял да продължи борбата си срещу наркобизнеса, а привържениците му, които протестират в негова защита пред сградата на Народното събрание били арестувани. Лидерът на „Атака” Волен Сидеров заяви, че това решение е нарушение на конституцията и на правилника и попита кой казва днес да се нарушат правилникът и конституцията, за да бъде заклеймен Сидеров, защото по думите му юридическите аргументи не издържат.
„Ако България все още е правова държава, това дали някой е извършил престъпление, решава само съдът. Показах как спокойно можеш да отидеш в магазин и учебно заведение и да си купиш дрога, и това накърни нечии интереси, каза лидерът на „Атака”,
заяви той.
По думите му в момента единствената опозиционна сила в парламента, която последователно и радикално се бори срещу неоколониализма, е мачкана и репресирана и срещу „Атака” непрекъснато се провеждат полицейски мерки. В България не може да се проведе един нормален протестен митинг, заяви Сидеров.
Той сравни ситуацията в „Арена Армеец” и стадиона в Чили през 1973 г. и посочи, че това са два образа и една и съща диктатура. Според него ние сме окупирани от американски военни и сме несамостоятелни и несуверенни.
„Има един легендарен герой - хайдут Сидер, който се бие с черен араб и понеже
България е наводнена с талибани, джихадисти, или вечният враг на християните, нищо чудно да се стигне до хайдушко движение,
защото властта не прави нищо. Когато няма власт, няма държава, хората се организират в хайдушки дружини. В историята това се е изразявало във възмездие на насилниците, на поробителите. Говорим за подаване на сигнали срещу тях. Хайдушки чети, които ще подават сигнали. Четите са си избирали войводи по качества", коментира Сидеров.
Вносителят на проекта Цецка Цачева, която е председател на парламента, категорично възрази срещу мнението, че с проекта са нарушени разпоредби на правилника или права. Тя обясни, че няма пречка и новите искания на главния прокурор да бъдат включени като предмет на работа на комисията и посочи, че трябва да се спази изискването да не бъдат гласувани като проекти за решение преди изтичането на този 14-дневен срок.
В този срок обаче не е пречка да бъде създадена временна комисия, която да се запознае и да излезе със становище по всяко конкретно искане за народен представител и да предложи проекти за решение, също отделни и самостоятелни, за гласуване в пленарната зала, обясни председателят на парламента.
След това Волен Сидеров излезе пред парламента, за да се срещне със своите привърженици, които от рано сутринта са пред парламента, за да изразят подкрепата си към лидера на „Атака”.
Репортер на Vesti.bg съобщи, че митингът в подкрепа на Сидеров се е превърнал в шествие, което преди броени минути е достигнало до сградата на Министерски съвет.
Пред своите поддръжници Сидеров заяви:
„Чувствам се застрашен. Има поръчка от американското посолство партия „Атака” и телевизия „Алфа” да бъдат закрити”.
В нощта на изборите, 25 октомври, Сидеров прикова общественото внимание, след като за втори път нахлу в НАТФИЗ заедно с няколко свои привърженици. Последва скандал с ректора проф. Халачев и актьора Христо Мутафчиев, а пред сградата на Академията се събраха над 100 души, недоволни от поведението му.
Ситуацията наложи сериозно полицейско присъствие, а на място дойдоха директорът на СДВР и дори вътрешният министър Румяна Бъчварова. При извеждането на Сидеров от сградата, макар да беше обграден от плътен кордон от полицаи, лидерът на „Атака” получи удар в лицето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!